На 11 май църквата почита паметта на Светите братя Кирил и Методий. Имен ден празнуват всички, които носят имената Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий.
Светският празник за Св. Св. Кирил и Методий, бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май.
От 1863 г., 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители.
С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава, вече се чества на 24 май.
Основният принос на Кирил и Методий е съставянето на славянобългарската азбука през 862 година. Учителите на Славянските народи били от най-образованите хора на своето време. Свети Кирил наречен философ, завършил прочутата Магнаурската школа в Константинопол. Дълбоко религиозен още от детските си години, по-големият брат Методий стана монах, което се отличава с своята борбеност.
Чрез своето дело светите братя дали възможност за наука и просвещение на Славянски народи, но и доказали Бог може да бъде прославен и на други езици, освен на трите утвърдени до този момент еврейски, гръцки и латински. Разпространението на новата азбука било довършено от техните ученици, които били приети в България от цар Борис.
За поредна година църковна делегация, водена от главата на Македонската православната църква Архиепископ Стефан, пристига у нас за празника по покана на Българската академия на науките.
Добави коментар