Жители на софийския квартал "Дианабад" протестират срещу строителството в района. Повод за напрежението е план за нова жилищна сграда до детска градина "Радост". Имотът е бил общински, но с решение на Столичния общински съвет е заменен за частен парцел в район "Изток", съобщи БНТ.
Жителите на "Дианабад" протестират пред детска градина "Радост" и ще затворят за движение улиците до нея.
В детската градина няма места, в групите има по 36 деца при норма 26, затова жителите искат да се направи разширение на детската градина, а не нова сграда. "Обезпокоени сме, че ще има изключително много шум, замърсяване на въздуха за децата в детската градина, опасност от строителни материали", заяви баща на дете от градината.
Организаторът на протеста е арх. Захари Димитров. В интервю за БНР той обясни, че Общината няма желание да чуе желанието на живеещите в квартала да се потърси друг начин за обезщетяване на собственика на имота в кв.„Изток“: „Те даряват този двойно по-голям имот, за да може една зелена площ в „Изток“ да бъде направена. Нас ни притеснява, че е предвидено да се издигне тук жилищно строителство, което е точно до детска градина в общински имот, който реално може да се използва за едно бъдещо разширение на детската градина. Такива имоти има много малко и, според нас, предвиденото строителство не е в интерес на квартала и е единствено в интерес на инвеститорите“.
Арх. Димитров обяви и исканията на протестиращите: „Ние настояваме да се преразгледа приетия през 2015 година Подробен устройствен план, защото имаме опасения, че е приет неправомерно, тъй като от протоколите на обществените обсъждания направени тогава личи, че още тогава хората са протестирали, дори и в едното обществено обсъждане са напуснали залата. Не сме сигурни дали този план въобще е валиден“.
„За мен проблемът има два основни аспекта. Първият е начинът, по който е придобита собствеността. Става дума за насрещни дарения между общината и г-н Петьо Блъсков, който са доста различни като обем. Общината получава 1 дка площ в кв. „Изток“, а г-н Блъсков – 2 дка. Освен това се и доплаща, а доколкото ми е известно общинска собственост се продава само на търг, така че за мен тази сделка очевидно е корупционна. Другият аспект е стремителното застрояване на квартала. В последните години тук „изникнаха“ изключително много сгради, а не се мисли за инфраструктурата“, каза участничка в протеста, родител на детем, което посещава ДГ "Радост".
Районният кмет на район "Изгрев" Цветомир Жеков коментира, че в Строителния фонд още от 1989 г. фонд тази директория винаги е била предвидена за жилищно застрояване. Първоначално е предвидено изграждането на 20-етажен жилищен блок, през 2005 г. се намалява до 9 етажа, а с новия устройствен план от 2015 г. - до 6.
Той потвърди, че е имало три обществени дискусии за Подробния устройствен план, приет пред 2015 година, но възражения в Общината не са постъпвали: „Вчера разгледахме всички документи и не е постъпило възражение от гражданите. Имаме протоколи. Имаме законни процедури – обявява се в Държавен вестник“.
Жеков заяви, че въпросът ще се преразгледа още веднъж. Участници в протеста обясниха, че кметът на района е можело да даде други площи за застрояване: „Избрано е точно това място, защото е атрактивно и привлекателно и дебат за него никога не е имало“.
Добави коментар