Общо 33 361 сигнали за деца в риск са постъпили през 2017 г. в отдели "Закрила на детето" (ОЗД) към дирекции "Социално подпомагане" (ДСП), показват данните на Агенцията за социално подпомагане. От тях 1282 са сигналите за насилие над деца.
По 928 от сигналите е направена среща на мултидисциплинарния екип, съгласно разписаното в Координационния механизъм. По 382 от тях са констатирани рискове за детето и са предприети съответни мерки за закрила.
От началото на тази година до 31 март постъпилите в ОЗД сигнали за насилие над деца са 283, като по 83 от тях са констатирани рискове и е открита работа по случай. Направени са 298 срещи на мултидисциплинарния екип по Координационния механизъм.
"Нашата роля, като компетентни органи, е да разработваме и да инвестираме в адекватни мерки за предотвратяването на насилието над деца, така че в бъдеще да отчитаме повече резултати, свързани с превенцията на подобни деяния, отколкото с борбата с последиците от него", е посочила Росица Димитрова, заместник-министър на труда и социалната политика.
По думите на Димитрова подкрепата на деца, жертви на насилие, както и превенцията на насилието са отговорност на цялото общество. Комплексните усилия на всички органи за закрила на детето, държавната и местната власт, семействата и неправителствените организации са от изключително значение за формирането на политиките на национално ниво и възприемането на интегриран подход, е подчертала тя.
По време на кръглата маса представители на Исландия са споделили опит в работата в услугата "Барнахус", която прилага мултидисциплинарен и междуведомствен подход при работа с деца-жертви на насилие. В България този подход намира отражение в иновативната услуга Детски център за застъпничество и подкрепа "Зона заКрила" в общините София-град, Монтана и Шумен.
Една от ключовите възможности за подкрепа на децата, жертви на насилие, които държавата предоставя, е социалната услуга "Кризисен център". Към края на март 2018 г. в страната са разкрити и функционират 18 Кризисни центъра за деца, с общ капацитет 196 места.
Добави коментар