Но продължителните и нерешени конфликти могат сериозно да навредят на здравословното състояние. Не „чуваме“ за първи път подобна сентенция. Този път обаче става въпрос за твърдение, изказано и представено на конференцията на Международната асоциация по изследване на взаимоотношенията в Колорадо, пише puls.bg.
По предварителни резултати на научния екип от Университета на Невада и Университета на Мичиган честите „караници“, които обхващат продължителен период от време се отразяват пагубното на здравословното състояние на двамата партньори.
За целта изследователите събират информация за качеството на семейния живот на 373 хетеросексуални двойки за период от 16 години. Тях ги вълнувал въпросът какви в действителност могат да бъдат дългосрочните последствия при наличие на чести разногласия между партньорите, как се отразяват те на децата, финансовата стабилност и родните.
В анкетната си карта те включили въпроси и за качеството на съня, степен на нервност и раздразнителност, честота на главоболие, работоспособност и по какъв начин здравословното им състояние повлиявало продуктивността им.
Станало е повече от ясно, че страничният ефект на скандалите е далеч по мащабен от пределите на семейното огнище. Въобще, силната конфликтност би могла да се тълкува за също толкова вредна, колкото вредните навици като тютюнопушене и злоупотреба с алкохол, коментират изследователите. И, със сигурност, лошият климат у дома засяга в по-голяма степен здравето на мъжа, отколкото на жената...
От значение е и броят теми, по които са налични разногласия в двойката. Колкото повече разминавания има във възгледите между двамата, толкова по-лошо това се отразява на здравето на мъжа. При жените числото тематични различия не се оказал фактор за влошаване на здравословното им състояние.
Конфликтите могат да се окажат опасни за здравето на партньорите, ако те са действително враждебни един към други, изпадат в позиция да се защитават при разногласия или спорят непрекъсното по една и съща тема, без да намират решение по нея.
Това може да се отрази не само на психичното състояние, но става причина за повишен синтез на хормоните на стреса, раздразнителност, промени в апетита и др. В дългосрочен аспект щетите са неминуеми върху общото благосъстояние и на двамата партньори.
Добави коментар