Цветан Цветанов бе избран за постоянен представител в Управителниясъвет на Европол. С това председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на ГЕРБ получи изключително признание от най-силната европейска служба. А минути преди началото на интервюто, председателят на комисията по култура Вежди Рашидов го поздрави за поста и специално отбеляза, че признанието не се дава даром, а е за години къртовски труд без „протоколни снимки“.
– Честито признание, господин Цветанов! Такава позиция в Европол се заема за пръв път от българин. Вежди Рашидов специално отбеляза, че това е Ваш, личен голям успех, който Вие носите за малка България. В какво всъщност ще се изразява този Ви пост?
– По Лисабонския договор трябваше да бъдат приети процедурни правила за създаване на съвместна група за парламентарен контрол на Европол. Това не беше възможно да се случи три години, а в Естонското председателство имаше девет държави, които възразяваха по текста, който беше предложен като процедурни правила. По време на българското европредседателство успяхме заедно с председателя на комисията LIBE (комисията по правосъдие и вътрешни работи в Европарламента, б.р.) Клод Мораеш да изградим стратегия и да постигнем консенсус с всички страни, които бяха „въздържали си“ по време на естонското европредседателство. В София през март месец постигнахме един невероятен успех,който остана малко незабелязан, но за пръв път бяха гласувани процедурните правила и тази съвместна група за парламентарен контрол над Европол вече е факт. Трябваше да бъдат номинирани депутати, но да бъде избран един, който да представлява всички държави-членки в Управителния съвет на Европол. В този УС за пръв път е избран депутат, който да осъществява връзката и да подпомага този контрол, който трябва да бъде осъществяван върху Европол и голяма чест е, че това е човек от България, защото ние трябва да говорим на първо място за страната си, а след това за персоналните назначения или проведени избори. Това, което беше впечатляващо е, че точно австрийското председателство заедно с председателя на комисията LIBE направиха предложение за моята кандидатура, което бе гласувано в пленарното заседание във вторник в Брюксел.
– Единодушно и без възражение?
– Да. И това всъщност е голямото признание за страната ни и за българската правоохранителна система. В разговора, който проведох с изпълнителния директор на Европол Катрин де Бол, тя се ангажира през ноември месец в страната ни да бъдат изпратени експерти, които ще проведат обучение на наши прокурори, разследващи полицаи по определени престъпления, които са с голяма сложност. Това ще бъде от полза и за надграждането на този капацитет, който сме постигнали в България за тези години. Направили сме и допълнително предложение чрез нашия евродепутат Андрей Новаков по отношение на следващата бюджетна рамка на ЕС. Европол има необходимост от назначаването на нови служители, защото предизвикателствата като кибератаките, например, изискват да имаме най-високите нива на защита и на координация. Европол се нуждаеше от допълнителен финансов ресурс в размер на около 23 млн. евро. Новаков направи предложение в комисията по бюджет в ЕП и на нейно заседание във вторник е взето решение за принципната подкрепа за гласуването на 22 млн. евро увеличаване на бюджета на Европол. Което означава, че ние заедно можем да координираме действията си от една страна с българските евродепутати и ние като депутати от националния парламент. Оценката, която получих от директора на Европол, от австрийското председателство, я приемам като оценка преди всичко на успешното ни европредседателство. Европол, като най-важната структура в ЕС, която обединява всички правоохранителни системи в цяла Европа, се стреми всяка една държава-членка да осъзнае важността от това да споделя необходимата информация. И мога да дам за пример, че когато станах министър на вътрешните работи, страната ни имаше огромен дефицит с това, че не споделяше информация. За първата година ние увеличихме информационния поток във файловете към Европол с 274 процента. Това беше давано винаги като илюстрация на добра практика.
Цялото интервю вижте в сайта на "Труд"
Добави коментар