Нинова: Недостатъците на Бюджет 2019 са повече от положителните неща в него

14:40, 05 ное 18 / Политика 25 2015 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

“Предсрочните избори са неизбежни”, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова преди да представи алтернативния бюджет.

Според Нинова, бюджетът на правителството е с цел ГЕРБ да останат във властта. Тя обяви още, че на извънредното заседание на парламента във вторник, на което трябва да се гласува бюджетът, БСП няма да се регистрира, защото не подкрепят политика, насочена към най-слабите и уязвими групи в полза на малко множество, струпано около управлението, за да си даде то спокойствие през следващата година. Тя добави, че кворумът е задължение на мнозинството, позовавайки се на думите на премиера Борисов от петък. Лидерът на левицата коментира още, че единственото положително нещо в предложения от правителството бюджет е увеличението на заплатите, но недостатъците му са повече.

„Предложеният бюджет от правителството има алтернатива – той представлява лош начин за оцеляване на правителството. Защото се увеличават данъците на най-уязвимите и най-бедните хора – онези, които поради това, че са бедни, карат стари коли, носят дрехи втора употреба. И вдигайки данъците на най-бедните, пари се дават на администрацията, за да се гарантират гласове за изборите“, отсече Нинова и добави, че в алтернативния си бюджет те предлагат дългосрочни политики, които представляват гарантиран икономически растеж с акцент през регионите и общините и българска икономика и българско производство.

„На второ място – мерки за преодоляване на бедността, на неравенствата. Ако трябва да обобщя с една дума, бих го нарекла демографски бюджет. Защото чрез това, което предлагаме, се гарантира подобряване на здравния статус, на образованието, на икономиката, на доходите и най-вече грижата за младите хора и за децата. Тоест, чрез един бюджет, в който има много конкретни и секторни политики, си поставяме голямата цел – демографската катастрофа, която може да се преодолее чрез множество мерки“, обясни Нинова, цитирана от БГНЕС.

Лидерът на БСП обяви, че в своя бюджет предлагат преизчисляване на всички пенсии и мерки по отношение на младите семейства – държим на семейното подоходно облагане, на данъчни облекчения за младите семейства.

„За първи път сега предлагаме една мярка, която когато управляваме, задължително ще въведем – помощ на работещи млади семейства и които се осигуряват – при раждане на второ дете да получат еднократна помощ в размер на 6400 лв. Има такива практики по света като Унгария“, каза тя и посочи, че в тази демографска катастрофа е изключително нужно да се вземат мерки по отношение на раждаемостта.

Тя заяви още, че подготвянето на алтернативен бюджет от тях се е превърнала в традиция и подчерта, че през 2018 г. ГЕРБ са изпълнили алтернативния бюджет на БСП за 2017 г., който преди това са отхвърлили. Нинова уточни, че разликата между техния бюджет и това, което ГЕРБ са свършили, е с около 50 млн. лв.

„В алтернативния бюджет връщаме формирането на инвестиционен фонд в бюджета, като за 2019 г. залагаме 1,2 млрд. лв. – 500 млн. лв. за инфраструктура и 700 млн. лв. за слаборазвитите региони“, заяви депутатът от „БСП за България“ проф. Румен Гечев.

Той поясни, че левицата предлага европейски подход и обвързването на бюджета с икономическото развитие на страната, а не разглежда бюджета като счетоводен документ както правят от ГЕРБ. Гечев подчерта, че към момента правителството няма ангажимент с нито един голям инвестиционен проект за разлика от високо развити страни, които залагат значими капиталови разходи за крупни инвестиционни проекти.

Пламен Милев от БСП заяви, че през месец юли от близо 2 280 млн. работещи на трудов договор 810 000 получават месечен доход под 360 лв., 903 000 са със среден месечен доход 790 лв., 526 000 са със среден месечен доход 1643 лв., а 39532 получават 5435 лв. Остават 8000 души, които получават над 20 000 лв.

„Над 75% от работещите в страната са с доходи под 700 лв. Т.нар. „средна класа“ със среден месечен доход 1600 лв. са 23%. Само 2% са с доходи над 5000 лв., а доходите на най-богатите са приблизително 0,2%. В тази връзка ние предлагаме максимален размер на месечно осигурителния доход 3900 лв., минимална работна заплата от 1.01.2019 г. 640 лв. Това е 60% от размера на средната работна заплата за последните 12 м.“, каза Милев.

В бюджета си БСП предлагат още намаляване на ДДС-то върху лекарствата от 20 на 9%, на хляба от 20% на 5%, като се запазва ставката на корпоративния данък от 10%.

По отношение на водената социална политика от държавата, от левицата смятат, че средствата, които се отделят са сериозни, но те не се разходват както трябва. От там добавиха, че в техния бюджет са заложили 20 млн. лв. за Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и 60 млн. за селскостопанската академия.

На журналистически въпрос, свързан със сагата с документите за българско гражданство, Нинова отговори, че правителството на Борисов е нанесло сериозен шамар на България пред Европа и пред бъдещето ни в Шенген. По отношение на предложените промени в застраховането, които бяха предложени от депутата от ГЕРБ Менда Стоянова и които премиерът Борисов помоли да не се гласуват, докато не бъдат обществено обсъдени, Нинова заяви, че темата ще бъде обсъдена и в момента не може да я коментира.

„Това нещо нито е обявявано, нито е обсъждано и обществено, и политически, и експертно със застрахователите и изведнъж премиерът излиза и си отхвърля собствения законопроект, внесен от Менда Стоянова. Какво очаквате от нас да кажем, освен, че така не се прави. Първо се обсъжда. Знаем, че има проблем в застраховането, но така не се прави, както те го правят. Един депутат го внася, а премиерът излиза и го отрича. А това не е маловажен проблем“, заяви Нинова и добави, че и те заедно с останалите партии продължават да искат оставката на правителството.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама