На 13 и 14 януари всяка година в област Перник се провежда автентичната Сурва – обичаят, включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.
„В десетки села се пали сурвакарски огън и сурвакарските групи минават през населеното място, за да изгонят злото. Специално за този празник хората се връщат в селата от други населени места, в които живеят, и дори от чужбина, само и само да сложат маските и да изиграят игрите на сурвакарите. В тези два дни в пернишките села не се спи, всеки очаква на вратата му да потропат сурвакарите, домакините цял ден приготвят традиционни храни, с които да почерпят и се надяват да прогонят лошите духове от дома им“, разказва пред БНР, Севделина Ковачева, заместник-кмет по образованието и културата в Община Перник.
„Късно вечерта по традиция сурвакарите се събират в центъра на селото, за да запалят огньовете, да зазвънят със звънците и обявяват началото на Сурва. Това е един изключително колоритен и много жив обичай, запазен до днешни дни от хилядолетия“, допълва тя.
Автентичната Сурва предшества Международния фестивал на маскарадните игри, който по традиция се провежда през последния уикенд на януари – тази година на 25, 26 и 27 януари. Тогава градът ще се изпълни с кукери, бабугери и други традиционно маскирани хора, които демонстрират автентичната колоритна българска традиция.
За 28-мото му издание участие са заявили 120 групи, като 44 от тях са от област Перник, 60 от страната и 17 от чужбина. Участниците ще бъдат 7 400, като тази година във фестивала ще се включат близо 1300 деца.
Перник е обявен за маскарадна столица на Европа, припомни Севделина Ковачева.
„В последните години се забелязва тенденция за засилен интерес към традицията и обичаите, които са се зародили по българските земи и са достигнали до днешните поколения. Точно това е и основната притегателна сила за публиката“, подчертава Ковачева.
250 хиляди са били гостите на Сурва през миналата година. Тази година очакванията са те да надхвърлят 300 хиляди.
Добави коментар