Емил Радев е адвокат по професия, доктор по право и магистър по Публична и териториална администрация.
Автор е на книгата „Оздравителният план” - първото и засега единствено цялостно изследване на правната природа на оздравителния план според процедурата по несъстоятелност, уредена в Търговския закон.
Политическата му кариера започва като общински съветник от ГЕРБ във варненския местен парламент. Бил е депутат в 41-то и 42-то Народно събрание, а от 2014 г. досега – евродепутат от групата на ГЕРБ/ЕНП.
Като член на Европейския парламент участва активно в работата на Комисията по правни въпроси и на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Дейността му е свързана и с две специални комисии в ЕП – за борба с тероризма и за противодействие на данъчните измами. Част е от делегациите за връзки с държавите от Централна Азия и
Монголия, а също и с Ирак.
В качеството си на член на Интергрупата за защита на животните беше удостоен със сертификат за активно ангажиране по въпросите за благосъстоянието на животните.
От 2014 г. е Посланик на библиотеките - инициатива на фондацията на принцесата на Нидерландия под наслов „MEP Library Champions“, която се реализира съвместно с Българската библиотечно-информационна асоциация.
Владее английски, немски и руски език.
Семеен е, има едно дете.
С каква мотивация влизате в предизборната кампания за Европейския парламент?
Приех като лична кауза борбата срещу двойните стандарти в Европа. Постигнатите до момента резултати ми дават увереност, че сме на прав път, но все още не сме го извървели до край. Извоювах европейска програма с бюджет от 1,3 млн. евро срещу двойните стандарти при храните, но продължавам да работя за общоевропейски контролен орган. Прилагаме шенгенското законодателство, но все още не сме част от Шенген. Не мога да се примиря, че сме заложник на вътрешнополитически проблеми в отделни държави-членки.
За да противодействаме на Европа на няколко скорости, е важно да защитаваме националните интереси във всяка фаза на законодателния процес в ЕС. Все пак около 60% от приетото национално законодателство касае въвеждането на европейски норми,
С кои неща се гордеете най-много в работата си до момента? (Има се предвид работата като евродепутат или друга изборна длъжност)
Само до преди няколко години в Европейската комисия отричаха за наличието на двойни стандарти при храните. Затова пилотната програма, която предложихме с колегата Андрей Новаков, е истински пробив. Работих активно и за премахването на апостилите и легализацията за официални документи, предимно за гражданско състояние, в ЕС. Улеснихме милиони граждани, а и им спестихме до 100 евро за превод на документ.
Много усилия положих за включването на България в Европейската гранична и брегова охрана, но определено си струваше – получихме техническа помощ за охрана на границите и сега отчитаме почти нулев миграционен натиск.
Инициирах създаването на зоополиция. Нужно е време, за де се развие това звено, но сме втората държава в ЕС с механизъм за противодействие на престъпленията, свързани с животни.
Разбира се, не бих могъл да пропусна и един много емоционален за мен момент - изложбата на Варненското златно съкровище - най-старото обработено злато в света, която организирах в Брюксел. Събитието събра на едно място “тримата големи” в ЕС - председателите на Съвета, Парламента и Комисията. Горд съм, че в продължение на седмица именно богатото ни културно наследство бе визитната картичка на България в сърцето на Европа.
Какви качества трябва да има българският евродепутат?
За България е важно нейните европейски перспективи да се отстояват от компетентни, последователни и активни хора, които генерират решения и се ползват с доверие. Големите резултати в ЕС са плод на обединени и координирани усилия, затова съм убеден, че е важно хората, които представляват страната ни в ЕП, да търсят консенсус по важните теми, а не да продуцират конфронтация и напрежение. От позицията на опита, който вече имам, мога уверено да кажа, че юридическите познания могат да бъдат само от полза в законодателния процес, макар че не са задължителни.
Вярвате ли в "Европа на две скорости"?
За съжаление, Европа на две скорости съвсем не е мит и съвсем не се отнася само до примерите, които вече коментирах – разликите в качеството на храните и неприемането ни в Шенген. Не по-малко дискриминационен е и Механизмът за сътрудничество и проверка, който се прилага единствено по отношение на България и Румъния. От години настоявам за създаване на общоевропейски механизъм за демокрация и върховенство на закона, защото проблемите в тази сфера важат за целия Европейски съюз.
Разбирам, когато поради конституционни ограничения някои държави не могат да се включат в определени европейски мерки като например Европейската прокуратура. Наличието на Европа на две или повече скорости обаче не бива да води до вътрешно разделение. Вярвам в европейската солидарност, а идеята за нея няма нищо общо със създаването на мини клубове за привилигировани.
Какви са основните приоритети, които ще имате, ако станете/продължите да бъдете евродепутат?
Ще продължа да защитавам интересите на потребителите, да се боря за пълноправното ни членство в Шенген, за премахването на Механизма за сътрудничество и проверка спрямо страната ни. Ако хората ми гласуват доверие, ще се постарая да надградим постигнатото в подкрепа на бизнеса, като подпомогнем малките и средни предприятия в България в нелеките процедури при търговски спорове. Извоювах нов европейски закон, с който се препоръчва да сложим край на „вечните длъжници”. Ще продължа да работя за облекчени процедури по несъстоятелност, така че да дадем втори шанс на фирмите, а и на гражданите.
За кого са по-важни тези избори - за ГЕРБ или за опозиционните партии? Защо?
Залогът определено расте, когато си извоювал доверие и силни позиции за България в голямото европейско семейство, когато трябва да съхраниш и надградиш постигнатото. Опонентите ни гонят победа, без да подбират средствата и бягат от дебати по европейските политики. Отвъд междупартийните противоборства обаче това са избори, които задават посоката на България в Европа. Затова искрено се надявам, че няма да позволим популизмът да надделее. Когато човек планира бъдещето си, е необходимо да бъде прагматичен и да си гарантира възможности за развитие, а хората лесно могат да оценят резултатите от работата на ГЕРБ – работещи европейски програми, чрез които се обновява инфраструктурата и се подобрява средата за живот, икономически ръст и по-добър бизнес климат, ползотворен диалог с международните ни партньори.
Какво България трябва да постави като теми в дневния ред на европейците?
Приоритетите, които правителството на премиера Борисов постави по време на българското председателство на Съвета на ЕС като сигурност, развитие на цифрова икономика, интеграция на Западните Балкани, са все теми, по които постигнахме много, но и тепърва още много ще се работи.
Бих добавил, разбира се, борбата срещу двойните стандарти, подкрепата за малките и средни предприятия, за намаляване на административната тежест. Важно е да отговорим подобаващо и на предизвикателствата на дигиталния свят, включително и чрез развитие на цифровите умения, каквито изискват новите работни места.
В каква България очаквате да се събудим на 27 май?
На ръба сме на безпрецедентна криза - в доверието, в институциите, във вярата в европейските ни ценности, От всички нас зависи да заглушим популиските празни обещания и да не допуснем на кормилото на Европа да се качат антиевропейските формации. Надявам се, че след 27 май България ще бъде по-силна в по-сигурна и просперираща Европа.
А в каква - след десет години?
Оставам оптимист за бъдещето на ЕС. Защото силата на съвременния свят е в свързаността – транспортна, икономическа, дигитална. Чрез програма „Цифрова Европа” ЕС има ясни приоритети за укрепване капацитета в областта на високопроизводителните изчислителни технологии, изкуствения интелект, киберсигурността и задълбочените цифрови умения. Очаквам иновациите да дадат нов тласък на икономиката и да открият нови хоризонти пред обществото ни.
По какъв начин искате да Ви запомнят децата Ви?
Като отговорен и последователен човек, който твърдо отстоява позициите си и защитава достойното място на България в нашия общ дом – Европа.
Добави коментар