С каква мотивация влизате в предизборната кампания за Европейския парламент?
Със силна мотивация, защото вярвам, че Европейският парламент е институция, която може да помогне много на България. Както националният парламент е мястото, от което произлизат всички основополагащи закони и правила, както и всички решения на най-важните проблеми за хората, така и в ЕП се коват политиките за бъдещето на България и Европа. И това е пречупено през интересите на всичките 28 държави – членки, на 510 млн. граждани на Европа и е отстоявано от 751 депутати от различни държави, които търсят начини да направят по-добър живота на гражданите на ЕС. Един изключително сложен процес, изискващ убедителност, компромиси, много усилия , умение за добра екипна работа, но и силно личностно присъствие, за да имаме успех в отстояването на българските национални интереси пред европейските ни партньори. Започнах да работя по разработването и управлението на европейски проекти и програми преди повече от 20 години като младши експерт, отговарящ за предприсъединителните програми на ЕС за България. Минах през различните нива на комуникация и отговорности в този процес. Мисля, че опитът, който натрупах с Председателството, както и предишния ми опит като министър и зам.министър в три български правителства ми дават сериозна експертиза в цялостното боравене с европейските механизми, в отстояването на българския национален интерес и търсенето на европейски баланси за реализиране на националните цели.
С кои неща се гордеете най-много в работата си до момента?
Няма да крия, че най- много се гордея с успеха на Българското председателство на Съвета на ЕС, защото то успя да промени натрапеното усещане у българите, че сме някак в сянката на големите европейски народи, че все нещо не ни достига, за да ни зачитат в Европа. Доказахме, че не сме втора ръка европейци и се убедихме, че България може да определя дневния ред на ЕС в своя полза. Това повишено самочувствие у българите като достойни европейски граждани ми носи най-голямо удовлетворение. Разбира се, гордея се с над 300 км. нови магистрали, които оставих зад гърба си като министър на регионалното развитие. Гордея се с променения облик на българските градове, площади, паркове, градинки, обществени и жилищни сгради, училища, детски градини – нещо, което си вижда с просто око от всички хора. Признават го дори и тези, които не симпатизират на ГЕРБ.
Какви качества трябва да има българският евродепутат?
На първо място българският евродепутат трябва да има личната кауза да надгражда и развива добрия имидж на България и българския народ пред Европа, а не нихилистично и подчинено на тесни вътрешнопартийни интереси да подронва и очерня авторитета на държавата ни и българските институции. Това освен, че е проява на лош вкус, е изключително тесногръд и недалновиден подход, който буди недоверие и неразбиране у всички наши европейски партньори. Мотивът за създаване на Европейския съюз е, че заедно можем повече. И това, което се цени на полето на европейската политика, е умението да обединяваш, да убеждаваш и да мотивираш хората, а не да отричаш, очерняш и отдалечаваш, без значение дали става въпрос за отделни хора, институции, политики или нации. Умението да обединява заедно с усетът за нуждите на хората според мен е най –важното качество не само на един евродепутат, но и на всеки политик. А иначе българският евродепутат е един от 751 европейски депутати. И на този фон можете да си представите колко ярко разпознаваем трябва да е този човек, колко силни трябва да са аргументите му, колко неспирна трябва да е енергията му, за да съумее да извиси глас и този глас не само да бъде чут от целия Европейски парламент, но и да убеди мнозинството от колегите там, че интересът на България по една или друга кауза трябва да бъде взет под внимание. Трябва да познава отлично системата и взаимовръзките във функционирането на европейските институции, трябва да е борбен, ефективен, да умее да намира съюзници и неотклонно да преследва интереса на българските граждани, не накърнявайки интереса на другите европейски граждани.
Вярвате ли в "Европа на две скорости"?
Категорично не. Европа на две скорости опорочава цялата идея за единен европейски съюз от равноправни държави, изграден на основата на общите ни ценности и демократични принципи, с общи механизми за взаимодействие и взаимопомощ, както и с общи правила, които важат еднакво за всички. Наблюдават се опити дебатът за Европа да бъде направен силно поляризиран и подвластен на диктата на страховете. Радикалните течения предлагат спасение във все по-дълбоките окопи и все по-високите дувари. Но спасяването поединично няма да доведе до нищо добро. Опасностите са прекалено големи, за да успее някой сам. Само заедно може да разгърнем смело новата страница на Европа и да дадем силен отговор на новите предизвикателства пред общността като миграцията, икономическите неравенства, хибридните войни, фалшивите новини.
Какви са основните приоритети, които ще имате, ако станете/продължите да бъдете евродепутат?
Моята дългогодишна експертиза е в областта на кохезионната политика, развитието на регионите и транспорта. Смятам, че именно в тези сфери мога да съм най-полезна за страната си и за Европа. Ще се стремя да извоюваме 378 млрд. евро общ бюджет за кохезионна политика, да довършим транспортните, пътни и жп коридори и да осигурим повече финансиране за по-слабо развитите региони. Ще отстоявам бюджетът за България да достигне 18 млрд. лева, които да инвестираме в повишаване на качеството на живота на хората, в подкрепа за бизнеса, в конкурентоспособност и модерна инфраструктура. Смятам за изключително важно също и развитието икономика с по – висока добавена стойност, което може да бъде осъществено с инструментариума на европейските политики. Това ще доведе до създаване на високо платени работни места и повече възможности за професионално развитие за младите хора в родината ни. От ключово значение е реализирането на бъдещите програми да отчита нуждите и очакванията на младите българи, за да сме сигурни, че създаваме оптимално добри условия за тяхното професионално развитие тук, а не в чужбина.
За кого са по-важни тези избори - за ГЕРБ или за опозиционните партии? Защо?
Тези избори са важни за България. За жалост опозицията в лицето на БСП за пореден път се държи национално безотговорно и ги превръща в самодеен водевил. БСП целенасочено изпразва от съдържание важния дебат за бъдещето на европейска България, защото се чувства несигурна да води задълбочен дебат с аргументи. Затова им остава единствено да твърдят нелепици, че ГЕРБ бил хвърлил България в кьошето на Европейския съюз. А трябва ли да припомняме къде беше България, когато управляваха те?! Наричаха ни „Троянският кон на Русия в ЕС” и ни спираха еврофондовете. Ако това е прословутата промяна, която БСП предлага, не мисля че това е добро за страната ни и на нейните граждани.
Какво България трябва да постави като теми в дневния ред на европейците?
Влизането ни в Шенген и в еврозоната. Това са теми, които България трябва да финализира в следващия мандат на Европейския парламент и теми, по които би следвало всички български евродепутати – независимо от коя партия са - да се обединят. Това е безусловният национален интерес на България, който ще направи напълно завършено и необратимо членството ни в ЕС.
В каква България очаквате да се събудим на 27 май?
По-сигурна и уверена в европейската си перспектива и европейското си бъдеще.
А в каква - след десет години?
Мечтая след десет години България да е още по-силно развита европейска държава, лидер на Балканите и в региона, със значително повишен стандарт на живот, с бум на малкия и среден бизнес, ИТ лидер в Европа, с качествено образование и граждани, които нямат мотив да заминават в чужбина, с възродени големи и малки населени места, с висок демографски прираст и с още много европейски инвестиции в най-ценното, което имаме – в хората.
По какъв начин искате да Ви запомнят децата Ви?
Аз имам една дъщеря и искам тя да ме запомни като добра майка, която й дава любов и увереност, за да може да израсне като смел, отговорен, емоционално и психически стабилен, отворен към света и другите хора, подготвен за предизвикателствата на живота млад човек. А децата и младите хора на България искам да знаят, че ще направим всичко, което можем, за да им завещаем една по-добра европейска България. Но също така да помнят, че трябва да продължат това усилие, защото то не е по силите нито само на един човек, нито само на едно поколение.
Добави коментар