Констатираните концентрации на антибиотиците надвишават 300 пъти нивата на "безопасност".
Темза, Бурунда, Дунава ... Всички тези реки имат едно общо - съдържат значителни нива на антибиотиците.
Екип от изследователи от Йорк, Великобритания, е идентифицирал цели четиринадесет антибиотика в реките в 72 страни на шест континента.
Нивата на антибиотиците, открити в някои от световните реки, надвишават 300 пъти "безопасни" нива, установи първото проучване в света, съобщава „Франс 24“.
Проучването, водено от университета в Йорк, беше огромно логистично предизвикателство: 92 комплекта за вземане на проби бяха изпратени на партньори по целия свят, които взеха проби от местата по тяхната местна водна система. След това пробите бяха замразени и изпратени в университета за изследване.
Това е безпрецедентна работа, според д-р Джон Уилкинсън от Департамента по околна среда и география, който координира работата по мониторинга. „Досега по-голямата част от екологичния мониторинг на антибиотиците е направена в Европа, Северна Америка и Китай, често само с няколко антибиотици, така че знаехме много малко за степента на проблема. И за да продължи, нашето проучване помага да се запълни тази празнина в знанията, като се генерират данни за страни, които никога преди не са били наблюдавани.
Резултатите са поучителни: триметоприм, най-разпространеният антибиотик, е открит в 307 от тестваните 711 места и се използва главно за лечение на инфекции на пикочните пътища. Ципрофлаксацин, друг антибиотик, използван за лечение на бактериални инфекции, надвишава прага на безопасност на 51 места.
Екипът заяви, че в Азия и Африка са надхвърлени най-вече защитените граници. Но проблемът не пощади Европа и Америка, които също са замърсили водите, което прави феномена "глобален проблем".
Най-обезпокоителни са данните в Бангладеш, Кения, Гана, Пакистан и Нигерия, докато един обект в Австрия е класиран като най-високия от наблюдаваните в Европа места.
Изследването също така разкри, че високорисковите обекти обикновено са в непосредствена близост до пречиствателни станции за отпадъчни води, депа за отпадъци и някои области на политически вълнения, включително израелско-палестинската граница.
Но увеличаването на резистентните на антибиотици бактерии е глобална спешна медицинска помощ, която може да убие 10 милиона души до 2050 г., обяви ООН през април.
Добави коментар