Еврокомисията: В България няма ефективна борба с прането на пари и корупцията

20:30, 05 юни 19 / Политика 25 1365 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

България не се бори ефективно с прането на пари и с корупцията, констатира Европейската комисия в ежегодните си препоръки за подобряване на икономическото управление на страните-членки. В текста се настоява за конкретни резултати и окончателни присъди по корупционни случаи у нас, свързани с високопоставени лица.

Подобряване на данъчна събираемост и на надзора на банковия сектор отново са сред препоръките на Комисията. Недостигът на инвестиции в инфраструктурата и слабостите на пазара на труда са също сред акцентите. ЕК има права да коригира европейски програми и да предоговаря еврофондове, ако страните-членки не спазват препоръките й.

Европейската комисия препоръчва на България през 2019 г. и 2020 г. да подобри събирането на данъци чрез целенасочени мерки в области като облагането на горивата и трудови данъци. Необходимо е подобряване на корпоративното управление на дружествата, държавна собственост, чрез приемане и въвеждане в сила на ново законодателство, се посочва в оценка на ЕК, разпространена днес, предаде bТV.

България трябва да осигури стабилността на банковия сектор чрез засилване на надзора, насърчаване на адекватно оценяване на активите, включително банковите гаранции и стимулиране на функционирането на вторичния пазар за необслужвани кредити. Препоръчва се страната да осигури ефективен надзор и прилагане на рамката за борба с прането на пари, както и да засили небанковия финансов сектор.

Препоръчва се засилване на стабилността в сектора на автомобилното застраховане, като се предприемат действия срещу пазарните предизвикателства и оставащите структурни слабости. Европейската комисия призовава страната ни да насочи свързаната с инвестиции икономическа политика към изследвания и иновации, транспорт, водите, отпадъците и енергийната инфраструктура, както и към енергийната ефективност, като се вземат предвид регионалните неравенства и се подобри бизнес средата.

България трябва да засили качеството на работната ръка чрез подобряване на уменията, включително дигиталните умения. Следва да се подобрят качеството, адекватността на трудовия пазар, както и обхватът на образованието и обучението, особено на ромите и другите групи в неравностойно положение.

Европейската комисия препоръчва да се вземат мерки за социално включване чрез подобрен достъп до равнопоставена заетост и социални услуги, както и по-добра подкрепа при минималните доходи. Следва да се подобри достъпът до здравни услуги, включително като се намалят неофициалните плащания и се вземат мерки срещу недостига на професионалисти в здравеопазването, отбелязва Еврокомисията.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама