Световният дълг нарасна до нов рекорд за всички времена, еквивалентен на повече от два пъти производството на световната икономика, предупреди шефът на МВФ Кристалина Георгиева, съобщава БГНЕС.
''Докато заемите от частния сектор представляват огромната част от общата сума, ръстът излага на риск правителствата и хората, ако икономиката се забави'', каза тя.
"Глобалният дълг - както публичен, така и частен - достигна най-високия връх досега от 188 трилиона долара. Това представлява около 230 процента от световната продукция", каза Георгиева в реч за откриването на двудневна конференция за дълга.
Кристалина Георгиева: Примирието Китай-САЩ не е достатъчно, трябва търговски мир
Това е увеличение от предишния рекорд от 164 трилиона долара през 2016 г., според данни на МВФ. Докато лихвените проценти остават ниски, кредитополучателите могат да използват дълга, за да инвестират в производствени дейности или да действат с ниски цени на стоките. Това обаче може да се превърне в „спирачка на растежа“, каза тя.
„Основното е, че високата тежест на дълга остави много правителства, компании и домакинства уязвими от внезапно затягане на финансовите условия“, предупреди Георгиева.
Корпоративният дълг представлява около две трети от общия, но държавните заеми също нарастват вследствие на световната финансова криза.
"Публичният дълг в напредналите икономики е на нива, които не са наблюдавани след Втората световна война", предупреди тя. И „публичният дълг на развиващия се пазар е на нива, последно наблюдавани по време на дълговата криза през 80-те години“.
Георгиева призова за стъпки, гарантиращи, че "заемите са по-устойчиви", включително да се направят по-прозрачни заемните практики и да се подготвят за преструктуриране на дълга с "нетрадиционни кредитори" - очевидно имайки предвид Китай, който се превърна в основен кредитор за развиващите се страни, включително в Африка.
Добави коментар