Синдикатите подкрепиха минималната заплата 610 лв.

13:03, 12 дек 19 25 2511 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

КНСБ и КТ "Подкрепа" подкрепиха увеличението на минималната заплата от 560 на 610 лева от януари 2020 година, ССИ се обяви против. Това е принципна позиция на работодателите, които многократно са заявявали, че не подкрепят административното увеличение, посочи вицепремиерът и председател на НСТС Марияна Николова след приключване на заседанието на тристранния съвет, предаде БТА.

Проектът предвижда минималното възнаграждение да стане 610 лева от 1 януари 2020 година. Предлага се минималната часова работна заплата да стане 3,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

От догодина: Минимална заплата 610 лв., минимална пенсия - 250 лв.

Социалният министър Деница Сачева коментира, че увеличението на минималната работна заплата ще стимулира активността на пазара на работната сила, ще допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите и ще намали неравенството в доходите и бедността, ще се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението.

Икономическият растеж през първата половина на 2019 г. бе формиран в по-голяма степен от увеличението на производителността на труда, растежът на показателя възлезе на 3,9 на сто. По данни на НСИ за третото тримесечие на 2019 година средната заплата общо за страната на годишна база нараства с 11,8 процента и достига 1249 лева. В обществения сектор заплатите се увеличиха с 10,5 процента и достигнаха 1267 лева, в частния - ръстът на заплатите се ускори до 12, 2 процента и достигна 1243 лева, каза Сачева. Тя съобщи, че българското правителство в лицето на МТСП ще продължи разговорите за определяне на прозрачен механизъм за определяне на минималната работна заплата.

Протестиращи: В БАБХ всеки ден е черен петък

Съюзът за стопанска инициатива е против приемането на постановлението, тъй като организацията не харесва как се определя минималната работна заплата, нов механизъм на този етап не е постигнат, припомни Любомир Стефанов от ССИ. Неясно е и тълкуването какво е минималната работна заплата - дали е основна, дали е брутна, отбеляза Стефанов и допълни, че когато се сравнява минималната заплата, приета с постановление на МС, със средната за страната, трябва да се има предвид, че средната е средна брутна. ССИ са против задължителният характер на т.нар. клас "прослужено време".

КНСБ подкрепя увеличението на минималната работна заплата, като очакванията на синдиката са за по-ускорен ръст както на минималната работна заплата, така и на средната - в порядъка на 12-15 процента, каза Любен Томев от Конфедерацията.

КНСБ очаква и да се разработи механизъм за минималната работна заплата, който да осигури адекватен ръст на минималните трудови договори. От КНСБ очакват увеличаването на минималното възнаграждение да има положително въздействие върху заетостта, пазара на труда, стимулите за започване на работа, намаляване на големите съотношения между минимални и максимални заплати в отделните сектори и браншове, както и на равнище фирма и предприятия. От синдиката очакват подобряване на доходите, върнати обратно в бюджета, от гледна точка на данъци и осигурителни вноски, както и подобряване на съотношението между минимална и средна заплата. Искането на КНСБ е то да се доближи до 50 процента, посочи Томев.

КНСБ има големи очаквания и претенции към новия социален министър

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" заяви, че като синдикати- КТ "Подкрепа" и КНСБ, няма как да не подкрепят увеличаване на минималната работна заплата, но няма как и да не подчертаят, че това е недостатъчно за общо увеличение на заплатите в страната. Смятаме, че е необходимо да се предприемат допълнителни мерки за обединяване на работниците, така че те да имат възможност да извоюват на работните си места по-високи заплати, заяви Григорова. По думите й това, което КТ "Подкрепа" направи през последния месец с протестите на социалните работници и на работещите в БАБХ, е било илюстрация на това, което трябва да правят работниците по работните си места. Ваня Григорова смята, че това може да се случи само , ако се увеличи "синдикализацията" и хората осъзнаят техните трудови права и начините, по които да ги защитават. "Минималната работна заплата е нещото, което може да прави правителството, всичко останало е в ръцете на работниците", заяви Григорова.

Асоциацията на организациите на българските работодатели не подкрепя предложението за увеличаване на размера на минималната работна заплата, се посочва в позиция на АОБР.  Според тях неясни и непрозрачни към момента остават използваната методология, модели, очаквания и конкретни изходни параметри, на основата на които се определят прогнозните размери на минималната заплата.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама