Геолози откриха какво подклажда бавните земетресения

21:00, 25 яну 20 / Култура 25 3243 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Геолози установиха произхода на т.нар. бавни земетресения - уникален вид трусове, открити преди 20 години, съобщава БТА.

Бавните земетресения, които са с продължителност няколко дни или месеца, не са свързани с големи сеизмични вълни и не отключват цунами. До тези едва доловими на повърхността трусове в намиращи се на голяма дълбочина земни пластове се стига, когато една тектонска плоча се подпъхне под друга в зона на субдукция.

Извадиха 39 души живи изпод развалините в Турция

Учени от университета на Отава в Канада се поинтересували защо бавните земетресения са толкова различни от регистрираните близо до повърхността.

"Изследването ни предоставя безпрецедентни доказателства, че бавните земетресения са свързани с динамични флуидни процеси на границата между тектонски плочи", заяви ръководителят на екипа Джереми Гослин.

Като използвали технология за получаване на изображения, сходна с ултразвуковата, учените изследвали геоложки структури около зони на субдукция, където се регистрират бавни земетресения. Били преценени също уникалните свойства на видове скали край тези разломи.

Расте броят на жертвите на силното земетресение в Турция

Експертът по геофизика Паскал Оде от същия университет по-рано откри връзка между бавните заметресения и разломите с особено високо налягане на флуидите. "Скалите на подобна дълбочина са наситени с флуиди. На дълбочина 40 километра налягането върху скалите е много голямо и обикновено води до изхвърляне на флуиди както при изтискване на гъба. Налягането на флуидите достига много високи стойности, а това намалява якостта на скалите и генерира бавни земетресения", коментира той. 

Специалисти по-рано предположиха, че с внезапни промени в налягането на флуидите може да се обясни отключването на бавни земетресения, но досега липсваха доказателства в подкрепа на тази теория.

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама