Предложение за промяна в Закона за БНБ предизвика опасения за отклоняване от курса лев - евро, което може да доведе до обезценяване на спестяванията на хората при влизането на страната ни в еврозоната, пише "Сега".
Вносител е председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова и нейни колеги от ГЕРБ, които на 23 януари са вкарали поправката в Закона за БНБ през преходните и заключителните разпоредби на друг закон - Валутния закон, който вече е приет на първо четене.
"Няма риск за нарушаване на валутния борд", заяви Менда Стоянова пред „Труд“.
Предложението е в закона за БНБ да се запише, че от датата на влизане на България във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната, официалният курс на лева към еврото трябва да стане е равен на курса, договорен по съответните резолюции между Европейската централна банка и останалите държави от еврозоната плюс Дания, която също е в чакалнята на еврозоната.
На практика това означава, че други държави ще може да искат промяна на курса, който е 1.95583 лева за едно евро, а това, макар и теоретично, може да доведе до обезценка на валутата ни.
"Законопроектът не поставя под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. Както многократно е подчертавано от правителството и БНБ, този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към Еврозоната и приемането на еврото", обявиха от финансовото министерство.
Добави коментар