Акцент на деня: 13-те оставки

16:00, 24 юли 20 / Политика 25 3023 Шрифт:
Цветилена Симеонова Автор: Цветилена Симеонова

Още четирима министри аут от кабинета. Така оставките по време на третия мандат на премиера Бойко Борисов достигнаха фаталното число 13 за времето от три години и половина.

Днес с министерските кресла се разделиха Владислав Горанов(финанси), Младен Маринов (вътрешни работи), Емил Караниколов (икономика) и Николина Ангелкова (туризъм). Гласувана беше и една рокада – от здравното министерство Кирил Ананиев отиде във финансовото, където сам обяви, че се чувства „като вкъщи“. Неговото място бе заето от проф. Костадин Ангелов – шефът на „Александровска“ болница. Освен това Христо Терзийски пое МВР, Лъчезар Борисов – Министерството на икономиката, а за туризма ще отговаря вицепремиерът Марияна Николова.


Снимка: БГНЕС

През септември или октомври може да има още ремонти в кабинета според депутата от „Обединени патриоти“ Борис Ячев. В началото на следващата седмица управляващите ще предложат и „нови приоритети“ предимно в социално икономическата сфера.

Гласуването на ремонта на кабинета обаче стана повод за поредната караница в парламента. От БСП обявиха, че искат оставката на цялото правителство и постоянно скандираха „Оставка“. От ГЕРБ пък заподозряха, че целта на президента Румен Радев, подкрепен на президентските избори от БСП, е създаването на президентска република.

Промените бяха гласувани в отсъствието на премиера Бойко Борисов. По-късно се разбра, че началникът на кабинета му Деница Желева е дала положителна проба за коронавирус, а Борисов е под карантина. В крайна сметка всички тестове на членове от екипа на премиера са се оказали отрицателни, включително и този на Желева.


Снимка: БГНЕС

„Борисов 3“: 13 министри аут

Общо 12 министри и един вицепремиер са сменени от кабинета „Борисов 3“, който дойде на власт в резултат на предсрочните парламентарни избори на 26 март 2017 г.

Първи си отиде министърът на здравеопазването проф. Николай Петров, който преди да заеме този „най-горещ“ пост във всички правителства на ГЕРБ ръководеше Военномедицинска академия ?ВМА/. Именно неговата предишна работа стана повод за оттеглянето му – конфликт на интереси при обществена поръчка във ВМА. Проф. Петров беше начело на здравното министерство от 4 май 2017 г., денят на встъпване в длъжност на третото правителство с премиер Бойко Борисов, до 10 ноември 2017 г. Негов наследник стана заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.

Втората оставка, която така и не беше приета, бе дадена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова през есента на същата година. Поводът за нейното кратко оттегляне беше сделката за продажбата на ЧЕЗ на малко известната фирма, оглавявана от Гинка Върбакова. В крайна сметка Петкова запази своя пост.

Най-много оставки наведнъж бяха подадени след трагедията край Своге, когато автобус се преобърна и загинаха десетки пътници. На фона на голямото обществено недоволство заради лошото строителство в края на август 2018 г. оставки дадоха министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на транспорта Ивайло Московски и министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Радев и Московски, които бяха от квотата на ГЕРБ, фактически слязоха от политическата сцена, докато Нанков стана заместник в МРРБ. Нови министри станаха съответно Младен Маринов – МВР, Росен Желязков – МТИТС и Петя Аврамова – МРРБ.

След скандал си отиде и вицепремиерът и лидер на по-малкия коалиционен партньор Валери Симеонов. Той даде оставка след масови протести на майките на деца с увреждания, които бяха обидени от негово изказване. Това стана в късната есен на 2018 г.

Нова вълна от оставки, която засегна управляващите, предизвика скандала с имоти на партийни дейци и министри, избухнал през пролетта на 2019 г. Той стана повод за оставката на правосъдния министър Цецка Цачева, която преди това беше председател на Народното събрания и кандидат за президент през 2016 г. С постовете начело на партията и като депутат се раздели и вторият в ГЕРБ Цветан Цветанов. В правосъдието на 5 април 2019 г. влезе председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов, а председател на ПГ на ГЕРБ стана Даниела Дариткова.

На 14 май миналата година оставка подаде и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов. Той беше разпитван по делото срещу бизнесмена Миню Стайков за злоупотреби с еврофондове. Прокуратурата твърди, че дружества, свързани със Стайков, са получавали неправомерно средства от европрограми за земеделие. Парите били отпускани за развитие на селските райони и засаждане на нови лозя. Земеделското министерство премина в ръцете на Десислава Танева, която го оглавяваше преди това.

2019 г. завърши с още една оставка на министър. Този път това беше социалният министър Бисер Петков. Борисов обясни неговото отстраняване с липсата на комуникация от страна на другите министри с Петков. Той се оттегли от поста от втори път, защото по-рано през есента на 2018 г. вече беше подавал оставка, но тогава заради обществената подкрепа за него, включително от майките на деца с увреждания, запази поста си. В началото на декември за нов министър на социалната политика беше избрана Деница Сачева, която преди това бе заместник-министър на просветата.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама