Ректорът на ЮЗУ отрече заплатата му да е 16 хил. лв.

09:53, 25 авг 20 25 1909 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

Ректорът на ЮЗУ "Н. Рилски" проф. Борислав Юруков излезе със становище по повод подадената от него декларация в КПКОНПИ за размера на заплатата му. Според документа за 2019 г. той е получил около 190 хил. лв., което прави по около 15 960 лв. на месец.

Проф. Юруков обаче е категоричен, че размерът на месечната му заплата е бил представен „по крайно манипулативен начин“, като се използва общата данъчна основа от декларацията му пред КПКОНПИ, която не се формира единствено от месечното му трудово възнаграждение.

Ректори в България получават по-високи заплати от премиера и президента

„В една от медиите се отбелязва, че заплатата на проф. Мирчев в края на неговия мандат като ректор е 5000 лв. и се внушава, като се цитират негови думи, че той не е определял заплатата ми като ректор. Подчертавам, че през периода на мандата 2015-2019 г. общо заплатата ми за работата като преподавател и като ректор е в размер на 4800 лева, и е определена с трудовия ми договор, подписан от председателя на Общото събрание - проф. Иван Мирчев, в съответствие с изискванията на действащото законодателство. Тя не е променяна до края на мандата, независимо, че заплатите на всички останали преподаватели и служители се повишиха два пъти в посочения период“, посочи той.

Проф. Юруков определи като неоснователни и неверни твърденията на проф. Апостолов, че правилата за организацията на работната заплата са засекретени, както и твърденията на проф. Стоилов, свързани с финансовото състояние на университета, липсата на консумативи и материали за преподавателите и служителите и насаждането на страх и заплахи към хората. Той припомни, че правилникът за организация на работната заплата се приема от Академичния съвет в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование. 

Ректорът обясни и че твърденията за заплахи в университета за манипулативни. „Напротив, след 2015 г. бе възстановен плурализмът, диалогът и спокойната работна атмосфера. Това беше потвърдено в изказванията на колеги по време на Общото събрание в края на мандата. Свободата на словото е конституционно установена във всяко едно демократично общество и всеки би могъл да изкаже мнение по всеки един въпрос. Важно е обаче позицията да бъде обективна, а не тенденциозна, и да представя фактите такива, каквито са“, посочи проф. Юруков.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама