От следващия месец започва модернизацията на спешна помощ

19:21, 24 сеп 20 25 2002 Шрифт:
Антония Руменова Редактор: Антония Руменова

В началото на октомври ще бъде даден старт на голям инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ страната, съобщиха от Министерството на здравеопазването. „Работата ще стартира по различно време в отделните области, в зависимост от протичането на процедурите по ЗОП“, поясни здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на редовното общо събрание на Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение.

По време на срещата председателят на сдружението и директор на МБАЛ Сливен д-р Васислав Петров представи на здравния министър информация относно медико-диагностичните и финансови показатели на многопрофилните болници за първото шестмесечие на годината, както и за приходите, получени от министерството и Националната здравноосигурителна каса.

Одобриха проекта за два медицински хеликоптера

Ще продължим да правим всичко, което зависи от нас в хода на пандемията, както по отношение набавяне на резервни количества лични предпазни средства, така и за осигуряване на допълнително финансиране. Знаете, че се увеличиха средствата по всички клинични пътеки, днес на заседание на Надзорния съвет на НЗОК се реши болничните лимити на всички лечебни заведения да бъдат вдигнати с 10%, считано от 1 август. Освен това до края на годината са осигурени допълнителните възнаграждения от 1000 лева за работещите на първа линия. Успяхме да постигнем и съгласие за изплащане на надлимитната дейност на болниците за 2015 г. и 2016 г.“, посочи здравният министър.

Снимка: БГНЕС

Като основен проблем за повечето лечебни заведения министър Ангелов посочи недостига на кадри – както на млади специалисти, така и на професионалисти по здравни грижи. По отношение на медицинските сестри здравният министър припомни, че те вече имат правото да разкриват собствени практики: „Това, което съвместно с НЗОК планираме, е практиките им да бъдат финансирани от НЗОК“. По отношение кадровия ресурс на лечебните заведения здравният министър изтъкна, че в момента министерството извършва обстоен анализ на потребностите по региони, на база който да бъде предложена дългосрочна държавна политика.

По време на форума здравният министър и директорите на болниците обсъдиха още предстоящото обявяване на места за специализанти, лицензирането на лаборатории за изследване по метода на полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19 на територията на болниците, готовността за работа в условията на коронавирусна инфекция, в т.ч. осигуреността с лични предпазни средства и всичко необходимо.

Здравният министър разреши на депутатите да заседават без маски

Дискутирана беше и инвестиционната програма на Министерството на здравеопазването – средствата за капиталови разходи, и в частност капиталовите разходи, които през следващата година МЗ може да осигури на областните болници.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама