Почти половин милион българки страдат от остеопороза

15:35, 20 окт 20 25 2499 Шрифт:
Юлиан  Тодоров Редактор: Юлиан Тодоров

Близо 450 000 българки страдат от остеопороза, а поне 500 000 имат граничното състояние на намалена костна плътност, показва статистиката по повод Световния ден за борба със заболяването.

Болестта протича постепенно, без симптоми и когато костната плътност се намали под критичната, в съчетание с други предразполагащи фактори, се достига до фрактури. 

5 храни с изненадващо високо съдържание на калций

"Една на всеки три жени и един на всеки пет мъже над 50-годишна възраст ще имат поне по една остеопоротична фрактура през живота си", обяснява ревматологът от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ д-р Валентина Решкова. Поводът за стряскащата статистика е Световният ден за борба с остеопорозата, който отбелязваме днес.

Около 8,9 милиона фрактури в света годишно се дължат на остеопороза.  „Затова я наричат „тихата” епидемия на века“, казва д-р Решкова, която е част от най-голямата Клиника по ревматология в България, в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, където заболяването се диагностицира и лекува.

Сред най-опасните фрактури, причинени от загубата на костна плътност, са тези на гръбначните прешлени. Намаляването на костната маса на прешлените може да доведе до смачкването им. Най-често това се случва при банални, битови инциденти. Симптом на тези фрактури е хроничната болка в гърба.

Обикновено тя започва внезапно, остава в определена област на гръбнака и се влошава, когато човек стои или ходи. Засегнатата част от гръбначния стълб често е чувствителна при натискане.

Световен ден за борба с остеопорозата

За да не стигат до тежки фрактури, които могат да бъдат и животозастрашаващи, лекарите съветват пациентите над 50-годишна възраст поне веднъж да се подлагат на двойно енергийната рентгенова абсорбциометрия (DEXA). Това е най-точният метод за измерване на костната плътност на гръбначния стълб и тазобедрената става, предаде Offnews. При него се използват два рентгенови лъча.

Единият от тях е нискоенергиен и може да преминава единствено през тъканите, а другият е по-мощен и може да преминава и през костите. Измерването на костната плътност се извършва като се отчете разликата в показанията на двата лъча.

Колкото по-плътна е една кост, толкова по-малко рентгенови лъчи преминават през нея. Благодарение на това изследване може да се установи загуба на костна плътност дори по-малка от 2 %. А колкото по-ранна е фазата, в която е установено заболяването, толкова по-успешно е лечението и по-малка вероятността пациентът да стигне до тежки фрактури.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама