София оценява бързите действия на Скопие срещу провокациите

20:05, 26 ное 20 / Политика 25 3046 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

София оценява бързите действия на Скопие срещу провокациите. Тази позиция е заявена, след като в МВнР днес е бил поканен на разговор временно управляващият посолството на Република Северна Македония.

На срещата във външно министерство българската страна заяви, че оценява бързите действия на властите в Скопие по случая със запалването на българското знаме и проявите на език на омразата в социалните медии срещу членове на българското правителство, съобщи БГНЕС.

По време на срещата е обърнато още внимание, че очакваме реакция и по отношение на разпространяваните във "Фейсбук" данни на хора с българско гражданство, живеещи на територията на Република Северна Македония, и призивите за саморазправа с тях. 

Снимка: БГНЕС

В интервю за испанска информационна агенция Ефе вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева заяви, че България е блокира началото на преговорите на РС Македония с ЕС, докато не изостави езика на омразата към всичко българско. Според нея отношенията между България и РС Македония трябва да имитират тези между Испания и Латинска Америка.

„Проблемът с историята е, че грешните и лъжливи интерпретации на събития, хора и случки имат директно отражение в актуалните събития и това поражда „език на омраза" и негативна кампания срещу България и българите, нещо, което е абсолютно недопустимо за нас“, обясни Захариева.

Вицепремиерът обвини македонския политически елит, че са прекарали последните 30 години от независимостта си от Югославия, „да стимулират и толерират този език на омраза“, което в крайна сметка е повлияло на обикновените хора в страната.

България никога не е отричала правото на съществуване на македонската държава, нейния суверенитет и желанието да наричат езика си, както искат. Но всичко това не трябва да бъде за сметка на лъжи и отричане на начина, по който нацията е създадена, подчерта Захариева.

 

Република Северна Македония има солиден опит в неспазването на двустранни споразумения“, критикува Захариева. Министърът увери, че от влизането на Македония в НАТО миналия март, спазването на всички области на сътрудничество, от икономиката до инфраструктурата или образованието, на споразумението за съседство е забавено.

Друга тревожна точка за България е възможността за македонски териториални претенции и твърденията й за съществуването на македонско малцинство в България. "Това е поредният опит за изкривяване на историята, който създава основа за иредентизъм. А страни като Испания, например, отлично знаят опасността, която произтича от иредентизма", подчерта тя.

След преодоляването на гръцкото вето за влизането на Северна Македония в ЕС и НАТО, след като Скопие се съгласява да добави Северна към името си, България е единствената държава в ЕС, която има неразрешени двустранни въпроси със страната. Попитана дали европейските ѝ партньори разбират позицията ѝ, министърът припомни, че Гърция също не е била разбирана през 15-те години, в които е поддържала своето вето.

Миналата седмица българското правителство наложи вето на започването на преговори за присъединяване на Северна Македония в ЕС. София настоява за това Скопие да признае, че двете държави имат общ история и език и смята, че славяните от Северна Македония са българи, които говорят диалект на българския и, на които е наложена нова идентичност и македонски език от бившия комунистически режим на Югославия.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама