Разследващ главния прокурор стъпка в правилната посока ли е?

11:10, 18 дек 20 / Политика 25 2011 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Когато става дума за специфична институция като прокуратурата, която в годините се ползва с относително ниско одобрение, оценката на нейната ефективност трябва да се прави професионално. Тази позиция изрази проф. Венелин Терзиев, преподавател и доктор на науките по икономика, национална сигурност и социални дейности, в ефира на БНР. Според него трябва да имаме критерии, които да бъдат реални, точни и измерими.

Къде е Иван Гешев?

Терзиев разглежда първата година от мандата на главния прокурор „по-скоро като социално явление“„Друг е въпросът доколко и как прокуратурата влияе на процесите в обществото. По-големият проблем е, че ние, българите, приемаме прокуратурата като елемент на формиране на политиките в обществото ни, а това не бива да става това. В последната една година приемаме главния прокурор като фигура, която формира определен тип политики и това може би ни е проблемът. Главният прокурор и по право, и по задължение не е призван да формира политики, а да изпълнява такива", смята професорът.

Снимка: БГНЕС

Проф. Терзиев изказа мнение, че трябва да се промени процедурата на входа, защото според него тези, които номинират трябва да бъдат задължени да го правят, а не да се отказват от тази си възможност. "И когато министърът на правосъдието пропусна тази възможност да номинира кандидат за главен прокурор, това безспорно е политическо решение.“

Разследващият главния прокурор

Според преподавателят фигурата на разследващия главния прокурор, която обсъжда Народното събрание, е стъпка в правилна посока. "Винаги ще питаме кой ще контролира контролиращия. Въпросът е да създадем механизъм този контролиращ да получава тази информация, която му е необходима и той да не може да я пренебрегва.“  

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама