Най-важното производство, което едно общество трябва да организира, това е производството на качествени хора. Стандартът на живот в една страна се определя от най-качествените, от личностите. А качествен е този човек, който е конкурентоспособен. Това коментира пред БНР Теодосий Теодосиев, известен като златния учител на България.
Българското общество твърде дълго беше свикнало с живот без конкуренция и последствията още са налице. По думите му българското училище имаше проблеми и без Covid-19, но коронавирусната епидемията ги е задълбочила. Училището не започва в първи клас и не приключва в 11-и. Ученето е цял живот.
Стремежът към образование е стремеж към самообразование, допълни физикът.
„Учителите станаха илюзионисти“, коментира с тъга Теодосиев. „Когато те напишат шестица, родителите си мислят, че всичко е наред. Дядо Аристотел е казал преди 2400 години, че равенството е справедливост, но само между равни. Неравенството също е справедливост само между неравни. Днес ние живеем в ужасно несправедливо общество. И много хора са доволни от статуквото.“
Учителят е убеден, че състезателният дух и спортната треска са полезни за обществото. „Има толкова талантливи деца, че никакво образование не може да им спъне развитието. Конкуренцията е сред най-важните неща, на които децата трябва да се научат“, допълва Теодосий Теодосиев.
Добави коментар