Разбиха престъпна група, предлагала имотни облаги срещу гласуване за определена партия или коалиция на изборите на 4 април, съобщиха на брифинг от прокуратурата.
Организаторът на групата е собственик на четири търговски дружества, хотелски комплекс, метан станция и кабелна телевизия. Той е поддържал връзка с неформален лидер на партията, за която е трябвало да бъдат купени гласовете.
В схемата са участвали още трима души. Един от тях е кандидат за депутат. Вторият е бивш кандидат за евродепутат, бивш зам.-кмет и действащ общински съветник. Третият е човек с влияение в ромски квартали. За разкриване на престъпната дейност е съдействал защитен свидетел.
Групата е действала в периода от 6 февруари до изборите на територията на цялата страна. Комуникацията между самите участници е била чрез предварително купени мобилни телефони и SIM карти, съобщи bTV.
Финансирането на групата се е осъществявало от лице, което към настоящия момент пребивава на територията на страната извън ЕС. Парите от територията на тази страна е следвало да бъдат изпращани до Турция. Оттам е трябвало да бъдат транспортирани до България чрез т. нар. „мулета“.
Участниците в групата работели по няколко схеми, а цената за глас в различните райони варирала между 20 и 80 лв. „Индианска нишка“ - гласоподавателят пуска попълнена бюлетина, а празната предава на застъпника, който я попълва и я подава на следващия гласоподавател. „Корпоративна схема“ - собственици или управители на търговски дружества уговарят служителите си да гласуват за посочената политическа партия срещу обещания за евросредства. „Схема със застъпници“ - застъпниците за партията получавали по 100лв., ако доведат поне трима гласоподаватели до урните.
Общо петима кандидат-депутати се разследват за купуване на гласове
Освен тази престъпна група за купуване на гласове са установени и други, които иначе се занимавали с лихварство, каналджийство, наркотици, пране на пари, и преди изборите се насочили към търговията с вот. Участниците в групите оферирали за купуване на гласове различни политически сили.
„Общо над 800 000 лева не бяха включени в опитите за изборната търговия“, каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева. По думите ѝ има известен спад на регистрираните престъпления по отношение на политическите права на гражданите, който се дължи на предприетите от прокуратурата превантивни мерки.
Добави коментар