„Българският Уотъргейт“: Поне 1000 души са следени заради протестите от 2020 г.

17:46, 04 авг 21 / Политика 25 3711 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Близо 1000 български граждани са били подслушване по време на антиправителствените протести от лятото на миналата година. Имената в списъците обаче се допълват. Сред тях са обикновени граждани, политици, журналисти, дори един прокурор. Това обяви депутатът от „Изправи се БГ! Ние идваме“ Николай Хаджигенов след закритото заседание на Временната комисия за разследване на полицейското насилие срещу протестиращи граждани на 10 юли и 2 септември 2020.

 „В момента имаме най-голямото масово подслушване на български граждани в най-новата ни история, а може би и в най-старата ни история - това е български Уотъргейт*, буквално. Тук са подслушвани стотици български граждани. Към настоящия момент имаме 3 списъка, в които има 123 - 8 от вчера и 1 от днес български граждани“, обясни шефът на комисията, цитиран от Offnews.

Той посочи, че в списъците на подслушваните лица са журналисти, общественици, граждански активисти, кандидати за депутати, действащи политициЛично разпознах име на прокурор от Софийската градска прокуратура в списъка, допълни Хаджигенов.

Периодът на подслушванията, от това, което е установено до момента, е от 14 юли (2020 г.) до май 2021 г. На слушалка са били близо 1000  души, от които са известни имената на 133.

Имената в списъците се допълват всеки ден, като ще бъдат декласифицирани след месец, а единият от всичките - след 3 месеца, отбеляза още Хаджигенов.

За записите под колоните на Министерския съвет на 10 юли той заяви, че тяхното търсене продължава. Изпратени са и два харддиска от МВР с видеозаписи, касаещи 10 юли. Те са прегледани от сътрудниците на комисията в 70%. Току що дойде още един хард диск, който тепърва предстои да се разглежда, допълни депутатът.

 

*Аферата „Уотъргейт“ е свързана с незаконни действия на Комитета на Републиканската партия по време на избирателната президентска кампания през 1972 г. в САЩ. Представители на щаба на кандидата за президент и действащ към същия период президент на САЩ Ричард Никсън се опитват да монтират подслушвателно устройство в щабквартирата на Демократическата партия в хотел „Уотъргейт“ във Вашингтон. Разследванията, проведени от журналисти, и продължителното разследване от Сената на САЩ в крайна сметка вдигат булото на мащабните незаконни практики в самата президентска администрация. На 27 юли 1974 г. Конгресът на САЩ открива процедура по импийчмънт на избрания за втори мандат президент Ричард Никсън във връзка с тази афера. Никсън не успява да докаже убедително, че няма общо с аферата, и подава оставка като президент (август 1974 г.), което е прецедент в американската политическа история.

 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама