Близо 1/4 от бизнеса планира да разширява екипи

10:55, 05 окт 21 25 1518 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Близо една четвърт от компаниите планират да увеличат работната сила през следващите шест месеца. Това показва първото национално изследване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ), което включва 826 работодатели от пет региона и дванадесет индустриални сектора в страната. 

В същото време 6% от бизнеса прогнозира съкращения, 45% ще запази числеността на служителите си, а 26% от организациите не са сигурни относно плановете си за наемане. Така нетният коефициент на заетостта на БКЗ, получен от разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила,и тези, които прогнозират да я увеличат, е +17% за периода октомври 2021 г.–март 2022 г.

Какво означава "ще ви се обадим" след интервю за работа?

„Резултатите от изследването ни отразяват, от една страна, икономическата и политическа несигурност, пред която е изправен българският бизнес и, от друга, задълбочаващият се проблем с недостига на кадри. Вече не говорим просто за работни места, а за цялостното им преформатиране и индивидуализиране, за да може работодателите да привлекат и задържат нужните им служители особено в секторите, които понесоха най-големите негативи на пандемията,” коментира Надя Василева, председател на конфедерацията.

Както заетите, така и работодателите се адаптирахме в крачка към новата работна реалност, но за да бъде пътят ни напред по-лек, трябва да можем да разчитаме и на адекватна на тази реалност дигитализация и законодателна рамка, каквито все още липсват“, посочва тя.

Най-оптимистични планове за наемане на нови служители споделят работодателите от секторите „Информационни технологии, „Производство и „Аутсорсинг (съответно +49%, +34% и +31%), докато секторите „Хотелиерство и ресторантьорство (-7%), „Селско, горско и рибно стопанство (-2%) и „Добивна промишленост (-1%) ще предложат най-малко възможности за работа през следващата половин година.

„Цифрите не са изненадващи за никого. Традиционно силните сектори ще продължат да растат, защото бизнесът от години обучава сам кадрите си под формата на вътрешнофирмени академии и партньорства с институции и не спира да предлага иновативни университетски програми. Сега е моментът компаниите масово да преосмислят бизнес стратегиите си и да предоставят повече възможности за придобиване на нови умения и по-голям достъп до кариерна реализация на алтернативни групи от таланти, като жените и хората с увреждания, ако искат да преминат Рубикон през следващите месеци на явна несигурност“, изтъкна още Василева. 

Изследването на коефициента на заетостта на БКЗ също показва, че в периода октомври 2021 г. – март 2022 г. работодателите в четири от петте региона планират да наемат нови служители. Кандидатите за работа могат да очакват най-много кариерни възможности в София, където коефициентът на заетостта е +69%, Пловдив (+18%) и Варна (+8%). Работодателите от бургаския регион имат умерени планове за наемане на служители с коефициент на заетостта от +5%, докато Русе е единственият регион, в който заетостта няма да расте (-4%) до края на март следващата година.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама