13 години по-късно: Надал отново е шампион в Мелбърн

13:21, 09 яну 22 / Спорт 25 2228 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

13 години след единствения си до този момент триумф на Australian Open, Рафаел Надал отново е шампион на „Род Лейвър Арена“. Матадора вдигна  своя 89-и трофей, след като  надви във финала квалификанта Максим Креси със 7:6 (6), 6:3. Срещата за титлата продължи час и 44 минути.

Титлата е първа за Надал от пролетта на 2021 г. В последните пет месеца испанецът лекуваше травма в ходилото.

Креси, който в полуфиналите елиминира Григор Димитров, игра равностойно на Надал в първата част, но в тайбрека не издържа. Във втория сет двамата размениха по един пробив още в началото, след което в осмия гейм Надал взе подаването на американеца, което му осигури и ключово предимство, предаде „Дневник“.

Така Рафа завърши турнира без загубен сет. Турнирът от сериите ATP 250 е финална репетиция за Надал преди Australian Open (17-30 януари).

Канада триумфира с ATP Cup

По същото време в Сидни при отсъствието на Надал отборът на Испания отстъпи във финала на ATP Cup. Испанците загубиха и двата си мача на сингъл във финала срещу Канада, която печели надпреварата за пръв път.

Денис Шаповалов победи Пабло Кареньо-Буста с 6:4, 6:3 за час и 40 минути. След това Феликс Оже-Алиасим надви Роберто Баутиста Агут със 7:6 (3), 6:3.

Канада е третият шампион в ATP Cup след Сърбия (2020 г.) и Русия (2021 г.). За Испания това е втора загуба във финала след 2020 г.