Не бих искал повече името на Николай Василев да се свързва с „Има такъв народ“. Той остана в миналото, беше номинация за премиер, но сега фактите са други. Това обяви пред Нова телевизия председателят на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански. Думите му дойдоха в отговор на изказване на Василев, в което той определя бюджета за 2022 г. като най-небалансирания за последните 25 години и с най-разхитителните и левичарски политики.
Припомняме, че Николай Василев беше предложението на партията на Слави Трифонов за премиер, когато политическата сила получи мандат за съставяне на правителство в средата на миналата година.
Петков: Острите критики означават, че се движим в правилната посока
Вчера Василев коментира пред БНТ, че „с бюджет 2022 сме като в ранния гръцки сценарий“. Според Каримански обаче подобна аналогия не може да се направи. „В гръцкия сценарий знаете какво беше съотношението между БВП и дълга и изобщо външната задлъжнялост на Гърция. В България изобщо не може да се говори за подобно нещо. Естествено трябва да бъдем предпазливи. Не знам и точно какво би обяснил като подробни аргументи в тази връзка. А и не бих искал Николай Василев да се свързва с ИТН от гледна точка на това, че е останал в миналото като номинация“, изтъкна той.
Повече пари за науката, иновациите, полицаите и пожарникарите
Той обеща да има повече пари за наука и иновации, както и за полицаите и пожарникарите. Това е заложено в промените на проекта за бюджета за 2022-ра, които ще бъдат обсъдени между първо и второ четене.
Според Каримански повече средства са предвидени и за увеличение на бюджета за БАН и за музейните работници. Така исканията им ще бъдат удовлетворени и няма да се стигне до протести. Увеличението за униформените още е в процес на преговори.
„Искам да съм сигурен, че полицията и пожарникарите са информирани за това какъв е бюджетът - точно и ясно, и го разбират. Много се увеличават парите за дрехите. За заплатите ще се водят някакви разговори“, посочи той. „Актуализацията на бюджета през лятото няма да е „голямо харчене“. Може да е точно обратното. Трябва да видим капиталовите разходи до каква част се осъществяват. Ако не се осъществяват – ще намалее и дефицитът“, подчерта Каримански.
Икономика, която разчита на ниски заплати, отива в миналото
Той отхвърли обвиненията, че са предвидени много харчове за социални разходи и бюджетът е разточителен. „От опозицията съм получил само вчера 12 предложения за увеличение на Закона за ДОО в социалната част и за пенсиите, и за личните асистенти и други пера. В пенсионно-осигурителната система няма реформи. Това, което трябва да се промени в бюджета между първо и второ четене – това, което искам да виждам повече е думата „реформа“. Искам задълбочена реформа в социално-осигурителния модел на България, така че според приноса – да бъде и осигуряването. Според уязвимостта на групите – да можем да покриваме най-уязвимите първо. Не може да оставяме и отлагаме проблема, защото се задълбочава“, изтъкна депутатът от ИТН.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Много късно го направиха тоя не заслужава трибуна