Творци с увреждания в Холивуд след триумфа на „CODA“?

18:40, 29 мар 22 / Култура 25 1684 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

И така, „CODA“ триумфира на „Оскар“-ите. Симпатичният филм с добър сюжет едва ли може да се впише в редиците на голямото кино, но е трудно да не го харесаш. Това, че Трой Коцур спечели „Бафта“ този месец, а след това и „Оскар“, е достатъчно, за да накара активистите за хората с увреждания да скочат от стола си от радост и възхищение както от самия актьор, така и от хладнокръвието на благодарствените му речи. Това пише Джъстин Едгар в „Гардиън“, цитиран от БГНЕС.

Победата на „CODA“ е ключов момент в понякога проблематичната връзка между уврежданията и киното. Това е шанс за хората с увреждания да попаднат в светлината на прожекторите.

Шамари и шеги на „Оскар“-ите

Дан Едж, член на комисията по разнообразието на Equity и самият той отличен актьор, заяви, че успехът на „CODA“ и победата на Коцур хвърлят бомба върху възприетия стереотип в индустрията, че актьорите с увреждания не са привлекателни. Това е важен момент за таланта на хората с увреждания и показва, че няма да чакаме още 35 години актьор с увреждания да спечели голяма награда, както се случи, след като Марли Матлин получи наградата за най-добра актриса през 1987 г. Това е голяма възможност за стриймърите, които могат да поемат рискове с таланти с увреждания, които студиата и разпространителите може би няма да поемат.

Но какво да кажем за сценаристите, режисьорите и продуцентите? Талантите, които се грижат за създаването на тези филми и са творческата сила. Реалността е такава, че режисьорите с увреждания не получават шансовете, които би трябвало да имат, и да си режисьор с увреждания изглежда остава трудна задача в киното и телевизията.

Това няма за цел да прояви неуважение към Сиан Хедър, режисьорката на „CODA“, която е свършила безупречна работа, за да превърне филма в носител на „Оскар“. Но щеше да е наистина новаторско, ако режисьор с увреждания можеше да бъде видян да стиска „Оскар“ за най-добър филм. Някой, който има опита на различието и знае какво е да си инвалид.

Да се надяваме, че изводът на индустрията ще бъде, че увреждането може да се продава и това ще отвори врати за нови, изгряващи таланти. Ако до момента само три жени са печелили „Оскар“ за режисура, кога първият режисьор с увреждания ще получи такъв?

 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама