Семействата на иранския национален отбор по футбол заплашени със затвор

15:27, 29 ное 22 / Свят 25 1568 Шрифт:
Автор:

Непосредствено преди мача между Иран и САЩ, който ще се проведе вторник вечерта, семействата на иранските футболисти и спортен екип са били предупредени от органите на властта, че ги очаква санкция със затвор, ако иранските футболисти по някакъв начин нарушат дневния ред в страната.

 След отказа на иранските футболисти да пеят химна на страната си в първия мач от първенството на 21 ноември срещу Англия, играчите, заедно с целия спортен екип е бил привикан на среща с Иранския революционен гвардейски корпус (IRGC) – военно образувание, сформирано след революцията от 1979 г. с цел протекция на Иранската граница и вътрешния интегритет на страната.

 Според източник от вътрешната сигурност на игрите на първенството, там футболистите са били предупредени, че ги очаква „агресия и насилие“, ако при следващата си среща отново си позволят да не запеят иранския химн. Което бе сторено във втория мач на страната срещу Уелс, завършил с изненадваща според мнозина експерти победа за персийците с 2-0.

 Въпросният източник, следящ щателно иранските охранителни агенции в Катар по време на Мондиала, споделя, че поне десетима представители от IRGC са били привлечени в следенето на ирански футболисти, затягайки мерките около тях. Играчите на националния отбор нито могат да излизат извън съоръженията на националния отбор, нито да общуват с чужденци.

 Карлос Куерош, португалският мениджър на иранския национален отбор, се е срещнал отделно с представители на IRGC, непосредствено след заплахите, които те са отправили към семействата на футболистите. Източникът не пояснява каква е била темата на тази среща. Куерош бе категоричен, че иранските играчи имат пълното право да протестират, стига протестът да бъде в рамките на издадения по този повод правилник на ФИФА.

Снимка: Бгнес/ЕПА

 

В последната среща срещу Уелс властите назначиха платени актьори в публиката с цел създаване на усещането за фантомна подкрепа. За следващия мач срещу САЩ иранските власти предвиждат значително увеличаване на бройката платени актьори, което се предполага, че ще скочи до 1000“ споделя източникът.

 Иран и САЩ се изправят един срещу друг тази вечер във възлов мач, който ще реши съдбата на група „Б“.

 Появата на Иран на Световното първенство носи със себе си сянката на тежка вътрешнополитическо криза и междуособици, които тресят държавата последните месеци. Върховният комисар на ООН по правата на човека, Фолкер Тюрк, заяви, че страната се намира в „дълбока криза, касаеща човешките права“. Иранските власти правят всичко възможно за потушаване на кризата, засилвайки мерките срещу опълчилите се срещу режима дисиденти.

Снимка: Бгнес/ЕПА

 Режимът в Иран, установен след революцията от 1979 г. и затвърдил се вече повече от 40 години, е в сериозна заплаха от няколко месеца вследствие на протестите, които тровят открай време страната. Всичко започна март месец със смъртта на Махса Амини, 22-годишна жена, която умря след като бе задържана от т.нар. морална полиция в Иран на основания, че не е спазила консервативния дрескод на страната. В отговор на това властите на Иран излязоха с остра и „агресивна“ критика.

 В неделя, Иранските медии поискаха отстраняването на САЩ от световното първенство, след като тяхната футболна федерация публикува в социалните мрежи моделиран Ирански флаг в подкрепа на разразилите се в Иран протести. Футболната асоциация на САЩ временно бе публикувала във Фейсбук, Туитър и Инстаграм Иранския флаг само със зелени, бели и червени райета, без ислямския символ, стоящ по средата.

 

Снимка: Бгнес/ЕПА

Футболните власти на САЩ се оправдават пред CNN, че това е била инициатива, целяща да изрази подкрепа към „жените в Иран, борещи се за основни човешки права, но намерението винаги е било, моделираният флаг да бъде изтрит до 24 часа и оригиналният впоследствие да се върне.

 Въпросният инцидент в Иранския национален отбор, е поредният трън, възпиращ нормалното и спокойно протичане на и без това сериозно очерненото световно първенство в Катар. Следвайки протестите около ЛГТБ движението, както и крайно наболялата тема за човешките права и експлоатацията на мигранти, въвличането на вътрешнополитически неуредици на друга държава (в случая Иран) изобщо не прави услуга на катарските власти и още повече уронва силно разклатения статут на Мондиала, който сякаш се превръща по-скоро в арена за политически битки, отколкото футболен спектакъл.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама