Серия от екстравагантни мерки като отговор на отказа на Нидерландия да бъде допусната България в Шенген предложи Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
Сред предложенията са българските граждани да спрат да си купуват нидерландска техника, защото имало достатъчно качествени японски и корейски стоки. А също така да не зареждат от нидерландската верига бензиностанции, представена в България и дори да не се пращат студенти да учат в университети в Нидерландия, тъй като „можем да ги изпратим в не по-лоши дестинации“.
„Не е нужно да купуваме нидерландски телевизори и техника, след като има японски такива, да не зареждаме в такава верига горива, а в други, да не изпращаме децата си студенти там, а в други страни“, призова председателят на АИКБ от ефира на Нова телевизия.
Според него България трябва да използва всички възможни лостове за влияние, за да се случи членството ни в Шенген. Необходимо е обединяване на обществените усилия, не само институциите. Партиите да престанат да се замерят с обвинения кой е по-виновен, да се обедини нацията.
„Можем да осуетим с вето нидерландски инициативи в рамките на ЕС, когато не е накърнен българският интерес. Членството на България в еврозоната, Шенген и ОИСР са национална кауза и голям приоритет, около който трябва да се обедини обществото. Готовността ни за Шенген беше потвърдена компетентните европейски институции - при това на извънредни проверки. Това, че не сме в Шенген, за бизнеса означава нелоялна конкуренция за различни отрасли. Поставени сме при различни условия и това допълнително оскъпява и затруднява българския бизнес“, подчерта Васил Велев.
Той обясни също, че сме свидетели на една „политическа корупция“, на решаване на вътрешни проблеми в Нидерландия за сметка на развитието на един народ и на една страна.
И „Български възход“ призовава за бойкот
Парламентарната група на „Български възход“ внесе проекторешение, с което настоява Народното събрание да задължи правителството да гласува в рамките на Съвета на ЕС против всички предложения и инициативи на Нидерландия като реципрочна мярка във връзка с блокирането на страната ни за Шенген. Това беше предложено още в събота от лидера на партията Стефан Янев, който тогава прибави към инициативата и апела: „Дела, не думи“!, припомня „Сега“.
„Българската държава трябва да започне да се държи адекватно. В този случай за нас това означава реципрочност. Българският народ не следва да носи колективна отговорност, защото ако е налице неизпълнение на дадени препоръки, мерки и политики, то ЕС има достатъчно други лостове и механизми за налагане на санкции. Очевидно това не е така, защото няма решение на орган на ЕС, който да не потвърждава готовността на страната ни за присъединяване към шенгенското пространство“, коментира депутатът от „Български възход“ и заместник-председател на парламента Надежда Самарджиева.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Подлога