ЕРМ Запад извърши 95 000 проверки за кражби на електроенергия през 2022 г., което е с близо 40% повече спрямо 2021 г. Над 200 екипа работят непрекъснато, включително в малките часове на денонощието, както и през празничните и почивните дни. Активните проверки ще продължат и през предстоящите коледни и новогодишни празници.
От януари 2022 г. до момента е дотаксувана електроенергия в размер на над 22 млн. киловатчаса – повече от потреблението на град като Перник за два месеца.
Общо 86% от незаконното потребление се извършва от домакинства, а 14% - от стопански клиенти, но въпреки това количеството на открадната електроенергия на двете групи е почти равно заради по-голямата консумация на бизнеса.
Последният голям случай на нерегламентирано използване е от 13 декември, когато екипи на компанията откриха поредна манипулация на електромер на хотел в близост до Рилския манастир. Проверката бе осъществена съвместно със служители на МВР. Екипите работиха и в тъмната част на денонощието при изключително тежки условия, за да бъдат извършени всички процесуално-следствени действия и възстановено правилното измерване.
Друг скорошен случай на нерегламентирана употреба е в сервиз на голяма верига за бяла техника в София. В сградата е открито голямо перално помещение, което се е захранвало от нелегално изграден трафопост в подземните етажи. Дотаксуваната електроенергия е 1.4 млн. киловатчаса.
Анализите на ЕРМ Запад показват, че най-голямо незаконно потребление е регистрирано в следните сектори - ресторанти и заведения за хранене (75 случая), супермаркети (70), бизнес офиси (32), хотели и къщи за гости (29), автокъщи и автосервизи (19). Общо за 2022 г. дружеството е установило кражби от 445 стопански обекти, сред които складови, логистични и производствени бази и преработвателни предприятия.
През последните години набира популярност нерегламентираното използване на електрическа енергия за отглеждане на растения с марихуана и добив на криптовалути. Тези дейности са високо енергоемки и дружеството търпи огромни загуби.
ЕРМ Запад използва различни начини за откриване на кражбите на електроенергия. Извършва се охрана в селища с рискови потребители, монтират се СОТ системи в табла, изнасят се електромерни табла за цели селища или отделни части. Освен това се прави реконструкция на мрежите, за да се ограничат възможностите некоректни потребители да се прикачват към тях. Дружеството извършва непрекъснат мониторинг на технологичния разход и балансово мерене, за да установи дали няма необичайно високи нива на нерегламентирано потребление.
Независимо, че финансово щетите се покриват от електроразпределителното дружество, кражбите на електроенергия вредят на всички коректни потребители, защото нарушават качеството на предоставяната услуга, водят до повреди на съоръжения и прекъсвания на електрозахранването и ниско напрежение за изрядните потребители.
С решение на КЕВР от 1 юли 2022 г. цената за технологичен разход, по която се дотаксуват некоректните потребители за три месеца назад от момента на разкриване на злоупотребата, скочи тройно.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар