След жалба от екологични организации Министерството на околната среда и водите преразгледа проекта за изграждане на съоръжението, който първоначално получил одобрение.
"Водната централата попада в зоната от европейската екологична мрежа Натура 2000 „Рила-Буфер“, която беше предложена от учени и природозащитници преди повече от 10 години и за която настоява и Европейската комисия. Тя вече изпрати България на Съда на Европейския съюз заради упоритото забавяне на българското правителство с "Рила-Буфер", се сочи в жалбата на неправителствената организация WWF България..
ВЕЦ-ът е предвиден на реките Черни Искър, Мальовишка и Горна Прека, които са обитавани от един от най-редките видове риби, като главочът – вид опазван в рамките на европейската мрежа Натура 2000.
Разминавания в координатите, посочени в разрешителното, правеха твърде вероятно засягането, както на Национален парк "Рила", така и на питейни водоизточници на селата в Самоковско и на квартали на София.
"Въпреки отмененото разрешително по Закона за водите, централата продължава да има действащо разрешително за строеж. Така че е твърде вероятно да бъдем свидетели на нови опити за нейното построяване", коментираха от неправителствената организация WWF България.
Възложител на проекта е "Агроинженеринг - 90", собственост на Васил Златев, бивш дългогодишен градоначалник на Правец.
Добави коментар