Горско училище се очаква да заработи до края на годината към Югозападното държавно предприятие. То ще бъде мобилно, като в специално оборудвана подвижна класна стая децата ще могат да научат повече за гората и нейните обитатели и да се докоснат до дивата природа.
Горско училище се очаква да заработи до края на годината към Югозападното държавно предприятие. То ще бъде мобилно, като в специално оборудвана подвижна класна стая децата ще могат да научат повече за гората и нейните обитатели, да се докоснат до дивата природа и да разберат как да я съхранят. Уроците ще се водят от горски педагози.
Вера Станишева е сред десетте лесовъди в страната преминали обучение за горски педагог. Вече е имала възможност да почерпи опит от австрийките си колеги, където горско училище работи от 15 години.
"Показаха австрийските горски педагози как работят те с деца, видяхме техните бази, вече имаме визията как да се развиваме. Това което ние видяхме в Австрия, те бяха направили едни фигурки, отделно препарати на животни, които са пострадали – бялка затиснала си главичката в консервна кутия, е такива неща които показват как нещо замърсяване на хората пречи на живите същества в природата и причинява смърт или наранявания", обясни Вера Станишева, началник отдел „Възобновяване на горите”.
Основната цел на горското училище е да върне децата сред природата и да ги откъсне поне за малко от компютрите и телефоните.
"В големите градове родителите сме много ангажирани, нямаме време да ги заведем на разходка в парка, в природата, сред гората, и много от децата не знаят елементарни неща, не са виждали кълвач, гледат някакви бръмбари а нямат си представа какви са. Дори и мравки не са виждали", каза още Станишева.
Сред първите проявили желание горското училище да им гостува още тази есен са няколко детски градини и основни училища от Благоевград.
Добави коментар