Държавата няма достатъчно пари за ремонта на Болницата за долекуване, продължително лечение и рехабилитация (известна като Военния санаториум) в Поморие. Това е заявил вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов в отговор на въпрос на бургаския депутат Димитър Бойчев относно политиката на ведомството за възстановяване работата на здравното заведение, съобщиха от ГЕРБ.
„Истината е, че средствата, с които разполагаме за извършване на ремонтните дейности, са недостатъчни и търсим вариант, в който действително болницата, работейки, да може да покрива и заплатите на хората, които са ангажирани там“, е казал Каракачанов от парламентарната трибуна.
Министърът е обърнал внимание, че в Службата по геодезия, картография и кадастър в Бургас е внесено искане за издаване на скица, в която да се отрази новият акт за частна държавна собственост.
„След окомплектоване на цялата документация ще бъде издаден протокол от мен, в качеството ми на управляващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „Многопрофилна болница за продължително лечение и рехабилитация – Вита“ ЕООД – Велинград, за увеличаване на капитала с нестопанска вноска. Управителят на „Вита“ ще внесе изискуемите документи в Търговския регистър при Агенцията по вписване за увеличаване на капитала. Едва след посоченото увеличаване ще бъде възможно болницата в град Поморие да започне организационната си дейност, включително чрез запазване на персонала, който е работил там“ – заявява Каракачанов.
Вицепремиерът е допълнил, че относно ангажимента на Министерството на отбраната по отношение за сроковете за възстановяване на работата на болницата следва да се има предвид, че част от процедурите са в пряка зависимост от Министерството на здравеопазването и Националната здравно-осигурителна каса.
Припомняме, че съгласно решение на Министерски съвет от 17 ноември 2016 г. правото за управление на Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация-Поморие (т.нар. Военен санаториум) e отнето от Военномедицинска академия – София поради отпаднала нужда за ведомството и същото е предоставено на Министерството на отбраната. Със същото решение имотът е обявен за частна общинска собственост и правото на собствеността върху него и върху движимите вещи – частна държавна собственост са внесени като непарична вноска в капитала на „Многопрофилна болница за продължително лечение и рехабилитация – Вита“ ЕООД – Велинград.
От началото на месец февруари 2017 г. до сега санаториумът е затворен, а служителите му (над 70 души) са освободени от работа.
На 2 февруари в сайта на Министерството на отбраната е публикувано съобщение, че няма да се допусне продажбата на имота и ще запази предназначението на лечебното заведение. Също и че нито един от освободените цивилни служители на Военния санаториум, който желае да работи, няма да остане без работа. Четири месеца по-късно това все още не се е случило.
Добави коментар