Регионалният музей в Плевен представи презентация по повод 100-години от Дойранската епопея
17:37, 17 фев 17
25
379
Шрифт:
Автори на презентацията и организатори на експедициите са Теодор Масов, Таня Няголова и Станимир Няголов, потомък на загинал в боевете от плевенското село Бежаново. .
"Винаги съм се интересувал от историята и бях много щастлив да намеря съмишленик в лицето на колегата Теодор Масов, сподели Станимир Няголов, потомък на редник Нягол Стоянов Трифонов от 17-и пехотен доростолски полк.
Двамата решават да направят няколко обхода по знакови места на Македонския фронт, започвайки с изкачване на връх Каймакчалан, а след това посещават и Дойран.
Станимир Няголов разказа, че първоначално са локализирали местата на две полкови гробища – на Девети артилерийски полк от състава на Девета пехотна плевенска дивизия и на 33-и пехотен свищовски полк. При втората експедиция са успели да намерят и гробището на 17-и пехотен доростолски полк.
Там обаче всичко било разкопано и унищожено, а единственото, което открили, бил оцелял по случайност паметник на старши-подофицер.
За съжаление нищо не е направено за издирване на тези гробища, които по времето на Тито са били поругавани и разкопавани, подчерта Няголов, по думите на когото, ако това се беше случило с гробове на английски или френски войници, щеше да има съвсем различна реакция, докато при нас продължава да се мълчи. Лека полека споменът избледнява и може би сме единици хората, които все още поддържат жива тази родова памет, каза още Станимир Няголов.
Добави коментар