Откриват изложба на капански шевици в Етнографския музей в Разград
07:19, 07 мар 16 / Култура
25
883
Шрифт:
Оставайки вярна на кредото "Ако искаш нещо - потърси го, ако не можеш - попитай. Винаги ще се намери кой да ти подаде ръка", Николинка Ангелова със сръчните си ръце връща към живот отдавна забравени в раклите на миналото мотиви и орнаменти.
Авторката е родена на 14 март 1949 година в Сеново. От най - ранна възраст, майка й Пена Бобева възпитава у нея усета към красота. От нея тя усвоява и своите първоначални умения да бродира, да шие и тъче. Впоследствие, на професионално ниво има възможност да ги усъвършенства в тогавашната ПГ " Н. Й. Вапцаров" - гр. Разград , където завършва шивашки профил. Образованието си Николинка Ангелова продължава в ИДУ " Вела Благоева" - Русе със специалност "Детска педагогика".
Професионалната й кариера се развива на попрището на детски педагог в детски градини в Кривня, Сеново и Разград. Педагогическите си изяви тя съчетава с приложните си умения. Редовно се представя и като художествен самодеец, предавайки любовта си към традициите и на своите възпитаници. Но окончателно на хобито си - бродерия, везба и тъкане Николинка Ангелова има възможност да се посвети едва след пенсионирането си.
Авторката споделя, че интересът й конкретно към капанската шевица е мотивиран от участието й в работилница " Седянка" - Велико Търново, където е установила, че тя не е сред най - популярните.
Допълнителен творчески стимул за нея се оказва въпрос, зададен от момиченце, живеещо в САЩ на капанския събор в с. Гецово дали може да изработи камилчена китка. В отговор, тя го е научила да тъче на детско станче и днес произведенията от придобитите от детето умения намират своето място в Българско неделно училище във Вашингтон.
Но основна роля за трайните занимания с капански шевици изиграва партньорството на госпожа Ангелова с Ирен Имами - българка, омъжена в Япония, която не само стимулира творческите й импулси, но и я вдъхновява с образци на шевици предимно от Софийско.
Уменията й, впоследствие, са признати и от Занаятчийската камара в Шумен, където през 2015 година Николинка Ангелова придобива квалификация "майстор - везбар".
В своето творчество, тя съчетава и експериментира различни техники. В чудесна хармония се преплитат плъст, бродерия, тъкане на колани с кори и пр.
Сериозна подкрепа, среща и в лицето на своето семейство. Към каузата си за съхранение на художествените традиции и миналото успява да привлече и внука си Антон. Съвместно с него тя участва в конкурс "Баба и внуче заедно в традициите" за изработка на кукла - мартеница, организиран от Музея на куклите в София.
Философията, която споделя е, че съкровищата, които са скрити в раклите трябва да оживеят за нов живот, за да разнесат славата на България и далече зад нейните предели.
За желаещите да усвоят техниките на изработка на капански шевици Николинка Ангелова е предвидила създаването на група "Седянка се кладе" със седалище в с. Гецово, чиято активност ще стартира след приключването на изложението в Разград.
В самата изложба са представени освен традиционните капански ризи, също така и изтъкани от майсторката пояси, бижута и редица други произведения на изящното изкуство. За ценителите, тя ще остане на разположение до 18 март.
Добави коментар