Приключи изпълнението на проекта за превенция и реинтеграция на деца в риск в Община Исперих
07:32, 01 ное 16
25
389
Шрифт:
В проекта бяха обхванати деца от местната общност на възраст между 3 и 6 години, деца в риск, представители на социално слабите, включително ромската етническа група, изложени повече от останалите на риск от социално изключване и бедност, деца от семейства с нисък доход, деца в риск от етническите малцинства, деца в риск живеещи в малки и отдалечени населени места.
Общата продължителност на проекта бе 22 месеца и се осъществяваше в партньорство със СНЦ «ЖАНЕТА» със социална сфера на дейност и локален обхват на действие, който е с доказан опит в работата с деца в риск и семейства .
Дейностите по проекта стартираха през 2014 г. в осем детски градини – ЦДГ „Щастливо детство“, ЦДГ „Мечо Пух“ и ЦДГ „Слънце“ в град Исперих, ЦДГ „Радост“ в село Подайва, ЦДГ „Щастливо детство“ в село Китанчево, ЦДГ „Братя Грим“ в село Тодорово, ЦДГ „Кокиче“ всело Вазово и ЦДГ „Момина сълза“ в село Райнино.
В резултат на проекта бяха подобрени условията за обучение и възпитание на децата чрез доставка на оборудване и обзавеждане в детските градини, предвидени в проекта и въведени нови иновативни образователни методи за предучилищна подготовка.
В проекта бяха включени 19 педагози от осемте детски градини, двама ромски образователни медиатора, психолог и логопед, които активно участваха в изпълнението на проектните дейности. Образователните дейности, предвидени в проекта, включваха разнообразни методи за предучилищна подготовка, иновативни средства и елементи на неформално образование, специално внимание към децата в неравностойно положение и от различни етноси, активна работа с родителите чрез разнообразни форми на интеркултурно образование, изграждане на нови отношения между семейството и образователната система.
В рамките на проекта децата от предучилищните групи на осемте детски градини, техните родители и учители участваха в разнообразни училищни мероприятия за популяризиране на мултикултурната среда, в които се представяха бита и културата на различните етноси , събираха, селектираха и представяха образци на различните култури - приказки, песни, легенди и др.
Създадени бяха клубове по интереси - Клуб „Фолклор и традиции” и Клуб „Детски театър” . В клубовете участваха родители и възрастни хора от семейството, които запознаваха децата от целевата група с бита на различните етноси.
В процеса на изпълнение на проекта бяха създадени летни училища към детските градини включени в проекта, които функционираха за период от два месеца . В тях бяха предоставени дейности за подобряване на училищната готовност, като акцент се постави на овладяването на български език чрез различни дейности. За целта бяха закупени учебни материали и пособия - книжки, ранички, сметала и др.
Проектът на Община Исперих отчита постигане на основната цел за подготовка за училище на деца в уязвимо положение на възраст от 3 до 6 години, по-добри социални и езикови умения при деца, говорещи език различен от българския.
Проектът обучи в специални умения педагози, подкрепящи специалисти и директори на детски градини, в резултат на което се създадоха активни взаимоотношения с родителите чрез разнообразни форми на интеркултурно образование. Създаде се сближаване между семейството и образователната система, основаха се безрезервни отношения на доверие между деца и родители от различни социални групи.
Екипът за организация и управление на проекта благодари за оказаното доверие на всички участници по проект „Превенция и реинтеграция на деца в риск“ на Община Исперих за проявеното коректно професионално и човешко отношение при изпълнение на дейностите по проекта.
Добави коментар