Етнографският музей на открито "Етър" край Габрово отбеляза вчерашния Световен ден на плетенето с демонстрации на открито. В музея се събраха любители на този занаят, който някои майстори успяват да превърнат в изкуство. В инициативата се включиха и майстор Цвети Терзиева от Разград и читалище „Самообразование” – Побит камък, съобщи Терзиева.
Тя обясни, че представителките на читалището са представили плетене на една, две и пет куки. Жените споделили, че от малки са се учили да плетат от своите баби, харесва им и ги успокоява. Те показали изплетен предмет с ширина над метър и дължина над метър и четиридесет, върху който е изобразена Богородица.
Майстор Цвети Терзиева заяви, че необичайният празник се отбелязва вече над десетилетие - от 2005 г., всяка втора събота на юни е прието да се чества Световният ден на плетенето пред публика (World Wide Knit in Public Day). Той е за всички онези, които са завладени от процеса на създаване на различни дрехи, предмети от бита или елементи от интериора с помощта на прежда и куки.
Цвети сподели, че плетенето е вид терапия, вид досег до изкуството. Според нея заниманието е голямо удоволствие и успокоение. В ЕМО „Етър“ тя демонстрирала как се прави гълъб - символ на мира, верността и вечната любов. „Гълъбите се влюбват и остават верни един на друг докато смъртта ги раздели. Белият гълъб е сред птиците, които присъстват в пророчествата и поверията на редица народи. Според едно старо предание, ако човек види случайно бял гълъб навън, това е знак от Господ, че той го наблюдава и пази от беди. Възможно е също така това да е неговият ангел хранител”, заяви майсторката от Разград. Тя допълни, че сред участниците в инициативата е била и петгодишната й дъщеря - Божидара Терзиева, която изплела гривничка от естествен материал канап.
Добави коментар