Водолюбивите птици в региона с рекордно висока численост и видово разнообразие

11:12, 24 яну 16 / Любопитно 25 323 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Тази година, в периода на Среднозимното преброяване - 15 и 16 януари, експерти на РИОСВ – Велико Търново и доброволци от Българско дружество за защита на птиците установиха рекордно висока численост и сравнително високо видово разнообразие на водолюбивите птици в региона, съобщават от екоинспекцията.

За обследваните водоеми яз. „Александър Стамболийски” и аз. „Йовковци”, р. Росица (участък с. Горско Косово – с. Ресен), р. Янтра (участък с. Куцина – с. Първомайци) и някои микроязовири са регистрирани общо 5050 индивида от 18 вида водолюбиви птици.

Почти всички видове, които редовно зимуват в региона, са с повишена численост: малък гмурец – 87, голям корморан – 245, голяма бяла чапла – 43, сива чапла – 36, зимно бърне – 31, зеленоглава патица – 2414, чайки (речна и жълтокрака) – 31, а при лиската (2044) и фиша (53) е и най-високата до момента численост. Със сравнително характерната за региона численост са видовете голям гмурец – 20, ням лебед – 37 и голям горски водобегач – 3.

Наблюдавани са по-редки и застрашени видове като белоока потапница (2), сива патица (1). За втори път в яз. „Йовковци“ и региона е установен бял ангъч. Най-интересното наблюдение е на два морски орела, което е първото наблюдение на вида за яз. „Йовковци“ и второ за региона.

По време на преброяването не са открити мъртви или болни птици, нито са констатирани нарушения на Закона за биоразнообразието и Закона за лова и опазване на дивеча. Среднозимното преброяване на водолюбивите птици се провежда ежегодно от 15 до 17 януари 2016 г. под егидата на Wetlands International в цяла Европа. То е включено в Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие на България.

В преброяването участват експерти от структурите на МОСВ, парковите дирекции и неправителствени организации. Целта е да се установи числеността, видовия състав и разпространението на зимуващите у нас водолюбиви птици, като след анализа на данните се определят приоритетите за опазване на видовете и местообитанията.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама