Млад авантюрист от Шумен живее в Туристическа спалня, но мечтае да обиколи света с колело
10:41, 13 фев 16 / Любопитно
25
689
Шрифт:
Венцислав Илиев, с псевдоним Джакоб Райли, е роден в Шумен през 1984 година. Завършва паралелката по животновъдство в тогавашния Селскостопански техникум в родния си град. От малък обаче мечтае за пътешествия.
Никога не е работил професията, която има. Сега се издържа от приходите, които му носи създаден от него сайт. Те са му достатъчни да плаща наема от 50 лева, да покрива сметките си за ток и вода и да преживява. Иска да напише книга за пътешествията си с велосипед по Европа, но още не е успял да осигури необходимия му комфорт. Вярва, че това ще стане един ден.
Неудачи са го принудили да прекъсне отношенията си с роднините. Така остава без собствен дом и подкрепа от близките си. Разчита на хората от велоклуб “Илчов баир” в Шумен. “Днес в България не всеки може да разбере какво е да си пътешественик. Всеки у нас търси личната облага и удоволствията”, с горчивина споделя младият мъж. Спомня си, че като ученик е бил първият член на “Зелените патрули” към Природен парк “Шуменско плато”. По повод 34 години от обявяването на платото за природен парк Венци подготвя фото изложба. Създал е и сайт за пътешествия, където публикува различни маршрути.
Големият му брат го научава да кара колело чак в осми клас. От тогава момчето започва да описва в тефтерче мечтите си за пътувания.
От същото време започват преживяванията му на колело. В началото въртят педалите с брат си до Варна и Сливен. Дори преживява тежък инцидент при едно от пътуванията, когато тениска се заплела в предната гума на колелото и неочаквано момчето изхвърчало през кормилото и се приземило на главата си на асфалта. После колелото, марка “Украйна”, паднало върху него. Венци изгубил съзнание за няколко минути, но брат му го свестил.
От 2008 година настъпила нова ера за младия авантюрист, защото тогава се качил на първото си модерно колело. Не спирал обаче да жадува за по-вълнуващи маршрути и пътешествия. Така до 2010 година, когато планувал първото изпитание до Гърция. Тръгнал, но още около Ямбол изгубил увереност и се върнал обратно в Шумен. През следващата 2011 година обаче посетил Румъния с колело. Добил самочувствие и отново разтворил ученическото си тефтерче, където го очаквали набелязаните още преди години маршрути. Без много да умува младият мъж решил да обиколи европейските столици. Успял през 2012 година, когато навъртял 7 хил. километра, посетил 15 държави. Обаче пак не стигнал до края на предначертания път. На 100 километра от Валенсия усетил, че колелото няма да издържи и поел към България. На границата между Хърватия и Сърбия велосипедът наистина се разпаднал. Българи с автовоз го върнали в родината.
Следващата 2013 година Венци изминава на велосипед 10 200 километра и пресича границите на 17 държави.
Приключението му през 2014 година го отвежда до Северната полярна окръжност и трупа в актива му още 10 хил. километра, предимно в страните от Скандинавския полуостров, които обикаля със конструирано специално за него колело от Станислав Стоянов. С невероятните си пейзажи най-силно го впечатлява Норвегия. От това пътешествие си спомня, как в Осло пренощувал в дома на портиера на Нобеловия музей. Човекът го спрял на входа на сградата и започнал да го разпитва, когато разбрал, че идва от България с колело веднага го поканил в дома си.
“Обикновено разполагам с оскъдни средства и не мога да купувам български сувенири, които да подарявам. По тази причина на всички, с които се сприятелявам давам шарена сол”, усмихва се Венци.
Околосветското пътешествие с велосипед, планувано за тази година, авантюристът отлага поради липсата на средства. За това приключение Венци се нуждае от около 15 хил. лева, които обаче не успява да събере. Така плановете остават за 2017 година.
Тази година си е наумил да кара по един от най-популярните веломаршрути в Европа.
“Два са най-известните велотрасета в Европа – Евровело-6 и Евровело-13.
Първият е от Атлантическият океан до Черно море в България. Вторият започва от Финландия, минава през Русия, Балтийските държави, Германия, Полша, Чехия и свършва при Резово. Това е невероятна възможност в Северозападна България да се развива велотуризма. Обаче у нас и в Румъния няма и километър изградени велоалеи по двата маршрута”, разказва Венци и споделя, че пътешествията му с велосипед са го направили по-позитивен човек.
“Винаги съм се гордял, че съм българин и навсякъде, където отида развявам националното знаме”, казва още младият мъж. И се хвали, че е завързал познанства с много българи, живеещи в чужбина. Пътуванията са го накарали да осъзнае, че хората навсякъде си приличат, мечтаят за едни и същи неща и не е нужно да се делим, а трябва да се обединяваме.
Планува да обиколи Европа пеша, но се страхува, че в Шумен няма дом, където да се завърне. “Това обаче едва ли ще ме спре, защото животът е или дръзко приключение, или нищо”, цитира любимата си сентенция Венци.
Добави коментар