Руснаци и румънци плащат луди пари за ловен туризъм в Странджа
17:37, 26 май 16 / Любопитно
25
462
Шрифт:
„Не допускат работата да им пречи на лова“, обяснява един от най-старите и опитни ловци в България и допълва, че всеки авджия открива собствената си муза в лова: „Едни търсят много стрелба, други – големи трофеи и рекорди, трети – изживявания и спомени…“
Първата стъпка за всеки един любител на лова е да се направи предварителна заявка за това, която се подава в горското стопанство в Приморско. Там тя се обработва и в едноседмичен срок става ясна общата цена – нощувки, храна и самия лов. Нощувка в ловната резиденция с включена закуска излиза 50 евро за единична стая, като за деца до пет години е безплатно. Обядът и вечерята се заплащат отделно - по 20 евро.
Ловът е разрешен през цялата година, като срокът за лов на мъжки екземпляри е от 1 септември до 31 януари, а на женски – от 1 октомври до 31 декември. След 30 октомври се прави 10 процента отстъпка от отстрелната цена за трофейни животни. Цената за ловен водач е 50 евро на ден.
Има възможност да се правят трансфери с микробус или лек автомобил, в зависимост от броя на ловците. Те могат да бъдат посрещнати на летище Бургас и след приключване на ловния тур да бъдат откарани обратно там, заедно с трофеите, ако желаят да си ги занесат за спомен у тях.
Разбира се, трофеите се заплащат и при всеки дивеч са различни критериите. При дивата свиня например трофеят се заплаща на база дължина на долните зъби – всеки милиметър е от значение. Важна е също и възрастта на дивеча – глиган до 1 година е 50 евро. За отстреляна дива свиня от 1 до 5 години цената скача на 100 евро.
Сред най-предпочитаните за отстрел животни в Странджа са елените. В стопанството годишно се отстрелват 10 благородни елена с трофейно тегло на рогата плюс горната челюст от 8 до 11 кг, 10 елена лопатара с тегло на трофея от 3 до 4 кг, 5 муфлона с рога по 70–90 см и 10–15 глигана с дължина на глигите над 22 см.
Добави коментар