Русе опитва да привлече интерес и към геймърската индустрия
15:04, 02 фев 17 / Любопитно
25
476
Шрифт:
Отворената лекция "Дизайн на игрите и системите в тях" ще обърне внимание на изключително сложната комбинация от софтуер, визуализация и емулация на богат спектър от идеи и концепции, изграждащи всяка игра. Събитието ще се проведе вечерта на 2 февруари, от 18:30 в зала 2.203 на Русенския университет.
Втората ще се фокусира върху увеличаване на ефикасността на отделни личности или компании чрез гейм дизайн и психология. Геймификацията е топ темата в Силициевата долина - редица компании влагат милиарди за да използват техники от игрите за да подобрят ефикасността на хората си. Темата набляга на изпитани техники от психологията и дизайна на игри, а не толкова на инвестиция на крупни суми пари. Лекцията ще се проведе на 3 февруари, от 19:00 в културен център BH.
Лектор на двете събития ще бъде Йордан Георгиев - програмист, специализирал се върху разработката на игри, игрови системи и техния дизайн. Работил е за компаниите VMware, Uber и няколко стартъпа.
За Topnovini.bg той разказва, че любовта му към игрите и игровите технологии стартира, както и за много други хора, от играта World of Warcraft, която му дава идеи да стартира своя собствена игра в жанра MMORPG. Стартира с малък екип от съмишленици, с които навлизат дълбоко в дебрите на сложни компютърни системи и инструменти, сред които и 3D енджина Unity. Въпреки че не успяват да реализират своята игра, поради колосалните суми, необходими за подобен проект, Йордан коментира, че работата му е дала богат набор от знания и умения в сферата. По-късно работи по няколко различни проекта за мобилни и PC игри, а след това и като разработчик на свободна практика. Към момента интересите му са насочени към геймификацията - сложна концепция, която преплита гейм дизайна и свързаните с игрите мотивационни техники, и действията в реалния живот, които могат да бъдат подпомогнати по подобен начин.
Той коментира още, че в България има много добри възможности за развитие на геймърската индустрия, която в световен мащаб възлиза на десетки млрд. долара годишно. Страната разполага с голям брой качествени програмисти, дизайнери и ентусиасти, но засега проблемът е в консерватизма на финансиращите институции, които нямат опит в подобна сфера. Въпреки това Йордан препоръчва на всички заинтересовани да не се отказват от идеите си, но да не разчитат само на тях - според него е изключително важно да бъде разработен първоначален продукт - демо версия, която може да бъде презентирана и която да убеди всички че усилията си струват.
Добави коментар