Големият бариерен риф представлява актив на стойност 56 млрд. австралийски долара (42 млрд. щатски долара). Това съобщи БГНЕС.
Рифът, който е в списъка със световно наследство на ЮНЕСКО е най-голямата жива структура на планетата, чиято икономическа и социална стойност беше изчислена за първи път в доклад на Фондацията на Големия бариерен риф.
Използвайки икономически модели, от фондацията са изчислили, че природната забележителност докарва от туризъм 29 млрд. австралийски долара и осигурява 64 000 работни места. „Индиректната“ му стойност – изразяваща се в хора, които не са го посетили лично, но знаят за съществуването му, се оценява на 24 млрд. австралийски долара. Останалите средства са от развлечения като разходки с лодки и други.
Проучването, което се основава на шестмесечен анализ, идва на фона на продължаващи съобщения за влошаващото се състояние на природната забележителност заради глобалното затопляне. За втора поредна година рифът е засегнат от тежко избелване, което се държи на покачващите се температури на водата.
Според директора на Фондацията на Големия бариерен риф Стийв Сарджент изследването е показало, че Австралия не разполага с друг толкова голям актив, който да допринася толкова за възприемането на марката „Австралия“.
„С 56 млрд. долара рифът се оценява на повече от 12 опери като тази в Сидни“, заяви той.
В изследването е включено проучване сред 1500 души от Австралия и десет други държави, което е показало, че хората ценят рифа по много причини – както заради важността му за туризма, така и защото смятат, че Австралия не би била същата без него.
Според водещия автор на доклада Джон О'Махони е очевидно, че рифът е „безценен и незаменим“.
„Но ние можахме да погледнем на него като на актив, който има невероятна стойност от много гледни точки – от страна на биоразнообразието и потенциала за създаване на работни места до неговата подкрепа за ключови индустрии и репутацията му сред международните посетители на Австралия“, каза той.
В края на месец май учени предупредиха, че 2300-километровият риф е в много по-тежко състояние, отколкото се е предполагало преди. Първоначално се смяташе, че около 22% от повърхностните корали са били унищожени през 2016 г., но впоследствие процентът беше увеличен до 29%.
Обезцветяването на коралите е явление, което се причинява от повишаването на температурата на водата, в резултат на отпадането на живеещи в симбиоза водорасли, които дават цвят и хранителни вещества на коралите. Те могат да оцелеят ако водата се охлади, но ще загинат, ако температурите продължат да се покачват. Последното обезцветяване е четвърто по ред след тези от 1998 г., 2002 г. и 2016.
Избелването засяга и корали, които живеят в по-дълбоки зони, които не са посетени от оценяващи степента на въздействието водолази.
Добави коментар