Експонати за Музей на медицината започнаха да събират в Медицински университет-Пловдив. Идеята е той да се помещава в нова сграда на библиотеката.
„Моя голяма мечта е да направим нова библиотека. Това е нещо, без което не може един университет. Това ще бъде една съвременна библиотека, отговаряща на съвременните изисквания – с електронни листове, с отдалечен достъп. В тази библиотека предвиждаме да имаме и Музей на медицината”, заяви ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.
Вече са събрани и първите експонати.
„Колегите приеха идеята много ентусиазирано, защото историята - това е пряката ни връзка с нашата памет и с артефактите на времето. Те възпитават, а и един медик трябва да знае какво е било по-рано”, каза още проф. Костянев.
Вече са създадени контакти и Исторически музей-Пловдив и така ще може да бъде създаден един модерен Музей на медицината, който датира още от хилядолетията. В него ще бъдат поместени и археологически експонати.
„Мисля, че и в тази насока ще постигнем добри резултати и разбира се, най-важното е непрекъснато да подобряваме качеството на преподаването, защото това е всъщност основната ни цел”, заяви ректорът на Медицински университет-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.
Ръководството на Университета е амбицирано тази година да смени целия ландшафт.
„През 2018 година се надявам да започнем строителството на нов учебен корпус, да направим ремонт на старите сгради на болниците, които изглеждат по не най-красивия начин. Дай Боже да започнем да строим и комплекса, наречен Бърза помощ, където ще има още един учебен корпус, където ще бъде и така нареченият Диагностичен лечебен център”, добави проф. Костянев.
Той се надява, че през 2019 година всичко ще изглежда по съвсем различен начин.
МУ-Пловдив има няколко много сериозни постижения през последната година. Едното от тях е, че завърши изграждането на Студентски административно-информационен комплекс, така че входът на болниците и университетът имат вече модерен вид.
Друго знаково събитие, което касае научната и образователната част, е завършването на Симулационния тренировъчен център, който е гордостта на Университета.
„Идеята е догодина да сертифицираме този център. Той е един от най-добрите в Южна Европа и с него ставаме технологични лидери в областта на техническото образование, на виртуалния свят, защото живеем в дигитално време, работим с дигитално поколение и това са неизбежни стъпки”, каза още ректорът на МУ-Пловдив.
Той подчерта, че в момента в България няма друг подобен център и заяви, че ръководството се опитва да изгради стройна система, борд с международно участие и да започне да експлоатира максимално това, защото е една много сериозна инвестиция.
„Искаме да бъдем полезни за студентите и на специализиращите лекари. Интересът е огромен, вече има листа на чакащи за различните курсове. Най-важното е, че с него се надяваме да намалим процента на медицинските грешки, защото студентите и специализантите ще могат да тренират най-трудните хирургични манипулации. Непрекъснато се стремим да обновяваме техническия парк на лабораториите. Навсякъде имаме смарт телевизори, навсякъде се използва електронно обучение”, съобщи още проф. Костянев.
Добави коментар