Учени от Франция, Германия и Китай успяха да дешифрират генома на розата и да открият гените, които отговарят за аромата и цъфтенето. Това ще позволи на експертите в бъдеще да променят гените и да създават по-дълготрайни, по-красиви и по-ароматни рози.
Учените са проучили вида Китайска роза, който е пренесен в Европа от Източна Азия през 18 век. Те са получили една от най-пълните последователности на генома на растението, която е установявана някога.
Авторите на изследването са открили над 36 000 гени, кодиращи протеините и биохимическите пътища, координиращи цъфтенето и уханието. Тяхното откритие създава основа за „нова ера“ в отглеждането на рози.
„Когато отивате на пазара, там откривате рози, които не ухаят. Или в най-добрия случай ухаят на пластмаса“, отбеляза Мохамед Бендхман, един от ръководителите на изследването.
„Надявам се, че ще можем да променим как изглеждат и миришат розите, като запазим тяхното ухание по-дълго. Колкото по-дълго те са натопени във ваза, толкова по-малко ухаят“, добави той.
Добави коментар