Тази вечер имаме възможност да наблюдаваме най-дългото пълно лунно затъмнение за този век. То ще трае ще трае 1 час и 43 минути. Очаква се спътникът на Земята да придобие тъмночервен цвят. Явлението ще започне в 20:13 часа българско време, когато земната сянка ще докосне Луната. Пълната фаза ще продължи от 22:30 на 27 юли до 01:14 часа на 28 юли.
Лунното затъмнение е астрономическо явление, при което видимият образ на Луната бива закрит напълно или частично от сянката на Земята. За да се случи е необходимо Луната да навлезе в зоната от орбитата си, в която Земята скрива Слънцето за наблюдател от повърхността на Луната, тоест Слънцето, Земята и Луната да са почти на една линия (в този ред). От последното се вижда и, че за да се получи лунно затъмнение е необходимо Луната да е в пълнолуние.
Впечатляващото лунно затъмнение ще може да бъде наблюдавано от Европа, Африка и Близкия изток между залез и полунощ на 27 юли и в голяма част от Азия и Австралия между полунощ и изгрев на 28 юли. Северна Америка ще пропусне небесния спектакъл. Слънчевата светлина ще бъде блокирана от Земята при преминаването й пред Луната. В резултат на това естественият ни спътник ще се вижда "кървав", което е необичайно. Обикновено при затъмнение Луната изглежда черна.
Това лунно затъмнение е толкова дълго, тъй като спътникът ще мине почти през центъра на сянката на Земята. Преди и след пълното лунно затъмнение ще се наблюдава частично затъмнение, което означава, че Луната ще прекара в сянката на Земята общо 3 часа и 54 минути, съобщава НАСА.
Любители и учени ще могат да видят Марс, който ще се намира "само" на 57,6 милиона километра от Земята и ще изглежда впечатляващо ярък.
Лунните затъмнения са по-редки от слънчевите, но за сметка могат да бъдат наблюдавани от повече хора. Следващото, макар и не толкова продължително затъмнение ще бъде през януари следващата година, когато Луната ще остане в сянката на Земята малко над един час. Подобно на предстоящото явление с продължителност близо два часа няма да бъде наблюдавано отново до август 2036 г.
По същото време Марс ще бъде в опозиция - ще се намира в противоположна посока на Слънцето на небето, гледано от Земята. Червената планета вече изглежда по-ярка от обичайното и се вижда на небосклона като оранжево-червеникава звезда. Яркостта се дължи на най-близкото отстояние на Марс от Земята от 15 години.
Прашната буря, която бушува от известно време на Червената планета, не пречи на гледката от Земята и дори я прави по-ярка, тъй като прашните частици отразяват слънчевата светлина, отбелязва Асошиейтед прес. Марс не се е бил на толкова близко разстояние от Земята от 15 години. През 2003 г. двете планети се намираха на най-близко разстояние от близо 60 000 години - 55,7 милиона километра.
От НАСА отбелязват, че подобно приближение няма да се случи отново до 2287 г. Следващото макар и не толкова близко отстояние между Земята и Марс ще бъде наблюдавано през 2020 т. Тогава двете планети ще се намират на разстояние от 62 милиона километра.
Двете редки явления ще бъдат съпътствани и от много падащи звезди - на 27 и 28 юли е и максимумът на метеорния поток Южни Делта Аквариди.
Добави коментар