Британският производител на енергия Ecotricity пусна първата „веганска“ тарифа за електричество в света. Компанията, която е специализирана за производството на биогаз обвинява големите производители на алтернативни горива в непрозрачност за биологичните ресурси, които използват. Производителите предлагат да въведат етикет за „веган електричество“, за да се посочат фирмите, които не използват животински продукти или мъртви животни като биоотпадъци, съобщават на сайта на Climate Action.
„Използването на странични животински продукти, включително и на труповете на умрели животни, за производството на електроенергия и природен газ във Великобритания е широко разпространена“, казват от компанията в официално изявление. Представители на компанията подчертаха, че не използват такъв биодизел и произвеждат веганска електроенергия.
Ecotricity припомни използването на мъртва сьомга от една от водещите британски енергийни компании за генериране на електричество. Рибите често се използват като органични суровини в инсталации за биогаз.
„За милиони жители на Обединеното кралство не е тайна, че големи и малки компании използват този вид съставки за генериране на електричество и газ. Това не нарушава закона, но информацията трябва да е прозрачна. Необходимо е да се въведе разбираемо етикетиране, така че хората да бъдат информирани „, казва основателят на компанията Дейл Винс.
Представители на Асоциацията на анаеробно разграждане на биологични ресурси и Обединеното кралство (ADBA) не са съгласни с твърденията и смятат, че използването на този вид суровина е ценна услуга за преработка.
„Подобно на обработката на други материали, като например хартия, метал или стъкло, анаеробно разлагане предлага решение на проблема с отпадъците“, казва ръководителят на асоциацията на Шарлот Морган.
Британската компания реализира редица проекти за възобновяема енергия в Обединеното кралство. Сред тях е проект на предприятие за производство на екологично чист метан от трева и отпадъци от селското стопанство – Green Gasmills. Изграждането на съоръжението в Хемпшир започва през 2016 година. Планирано е за суровини да се използват отпадъци от селскостопанска продукция и трева, която поради различни причини не е подходяща за селското стопанство. Окосената трева се смесва с активни бактерии, а при липса на кислород анаеробното храносмилане произвежда метан. Проектът е в състояние да произвежда достатъчно количество биогаз, за да доставя електроенергия на повече от 4 хиляди жилища в Обединеното кралство. В същото време това позволява да се намали обемът на емисиите СО2 с 3,5 хил. тона въглероден двуокис годишно, пише Агрозона.
Добави коментар