На днешния първи юли през далечната 1897 година в Карлово е родена Райна Касабова. Една голяма българка сякаш е забравена. Не се говори, не се пише за нея, уж я помним, ама не съвсем.
Коя е тя?
Райна Касабова- истински символ на храброст, героизъм, стремежа за мир, човещина, за взаимно уважение. Първата жена, участвала в боен полет, когато е била едва на 15 години.
Връщайки се назад, нейната история ни показва, че често зад забележителните личности се крият дълбоки корени. Нейният баща, Васил Касабов, е участник в Шипченската епопея, загубвайки едната си ръка в славната битка. Кръстник на майка й Мария пък е самият Васил Левски.
Цялото семейство е изпълнено с порив за свобода, затова съвсем естествен щрих е и историята на брата на Райна – Роман, който като ученик в четвърти клас заминава да се бие за свободата на Македония в четата на Яне Сандански.
Най-тежкото изпитание за смелата българка е Одрин. На 30.10.1912 г. на самолет, пилотиран от подпоручик Стефан Калинов, като наблюдател се издига самарянката Райна Касабова. Излитат от Аеродрум Мустафа паша, като полетът им продължава 43 минути.
Защитникът на Одринската крепост Шукри паша, притеснен от затягащия се български обръч, започва да разпространява слухове из града. Опитва се да вдигне духа на хората, лъжейки, че турската армия е превзела Пловдив и се насочва към София.
От самолета Райна хвърля позиви на турски и френски език с призив за спиране на кръвопролитията над позициите на противника в Одрин.
След полета смелата карловка е безкрайно щастлива и пише на родителите си: „С особен интерес следихме полетите на нашите смели авиатори. Те събуждаха у нас чувство на гордост. Стана така, че и аз се заразих от техния пример.“ Одрин пада на 26 март 1913 година, а конфликтът приключва на 30 май. Уви, наред със спомена за приключенското летене, войната оставя трайни следи в неукрепналото здраве на Райна. През следващите години тя лекува травмите си, причинени от тежките условия в лазарета и благодарение на силния си дух побеждава тежките болежки.
През 30-те години печели конкурс за красота във Варна. За съжаление така и не създава семейство, тъй като любовта на живота й загива през войните.
Райна Касабова умира на 71 години в София на 25 май 1969 г., но подвигът й до днес остава жив в историята.
Как да се помни като дори когато пишете за нея включвате снимки на други жени? На снимката не е Райна Касабова, а Любов Голанчикова.
Родена е на 1 май 1897г., а не на 1 юли.
В Карлово от 15 години има дружество от СОСЗР /съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва/ , носещо името на бележитата карловка.