София чества 143 години като столица на България.
София е избрана за столица на Княжество България на 3 април 1879 г. от Учредителното събрание. На масата сядат държавници и интелектуалци. Поставена е ключова цел – да се вземе решение къде ще е сърцевината на Княжество България.
Изборът не е бил лесен. София е имала по-скоро един провинциален селски вид и в това отношение много по-добър облик са имали градове като Свищов, Русе, Пловдив, Велико Търново - разбира се, старата средновековна столица също са били претенденти да станат столица. Но това, което се говори на събранието, е, че София има изключително благоприятното местоположение.
Градът се намира в обширно поле, което осигурява удобен терен за разширение. Близо до София се намира каменовъглената мина Перник, която веднага след Освобождението започва да доставя лесно и бързо въглища за индустрията, транспорта и отоплението.
Снимка: CanStockPhoto
През 1879 г. е изготвен първият градоустройствен план на града. Той преобразява силуета и оформя в голяма степен облика на днешния център.
За изграждането на новата столица са привлечени едни от най-видните архитекти и строители за времето си. Идеята София да остане столица е на проф. Марин Дринов. Според него предимствата на града са няколко - намира се в центъра на българските земи и заема важно стратегическо положение, лежи на най-важния път на Балканския полуостров, който свързва Европа с Азия.
„Хора и улици“: Когато София се премести в Боровец...
В своето многовековно развитие София винаги играе важна роля в историята на българските земи като средищен център, естествено кръстовище на пътищата свързващи Изтока със Запада, както и страните на север от България с тези на юг от нея. Неповторим град, който расте, но не старее и има повече от 7 000-годишна история.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар