Сензорните станции на Столична община отчитат безпроблемно както високи, така и ниски стойности. Това отговориха от дирекция "Климат, енергия и въздух" към общината след запитване от TOPNOVINI.BG дали 22-те станции засичат твърде високи или твърде ниски отклонения в показателите на въздуха.
„Сензорите за следене са индикативни и поради спецификата на използваните технологии е възможно да дадат отклонение в измерените показатели при определени условия“, уточняват от общината. За да подобри точността на измерваниятa, по предложение на фирмата-изпълнител, Столична община ще надгради инсталираните сензорни станции с климатизираща система, която да елиминира влиянието на атмосферните условия.
Снимка: БГНЕС
Ако има големи отклонения в показателите на въздуха, се увеличава и възможността за грешка при отчитането. Затова в продължение на една година Столична община ще сравнява данните на сензорите с тези на Изпълнителната агенция по околна среда.
Проблемът с мръсния въздух е решим, но липсва политическа воля
Целта на сензорите е да регистрират замърсителите на въздуха на приземно ниво - т.е. на нивото, на което хората се движат, живеят и дишат. За целия период на работа на системата (от 27 декември) има само едно регистрирано по-голямо разминаване в стойностите. Станциите не са отчели замърсяване с финни прахови частици, предизвикано от пясъчна буря.
Снимка: БГНЕС
Извън този случай, сензорите индикирали всички замърсявания, включително и локални - по квартали. Също така установили откъде произхожда замърсяването и как се разпространява.
Какво направи Столична община за подобряване на въздуха?
Системата за следене на качеството на въздуха имат вградени в себе си множество сензори за следене на газове: CO, SO2, NO2, O3, за следене на ФПЧ, за температура, влага и налягане.
Добави коментар